avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie

Daca un conducator auto cu alcoolemie a produs un accident din vina lui,cel accidentat beneficiaza de asigurarea obligatorie a vinovatului baut?
Cel mai recent răspuns: andrale , utilizator 21:17, 1 Septembrie 2010
Da.
Da?!
Imi puteti spune reglementarea?
Eu am un prieten care din 2003 incoace plateste la o societate de asigurare daunele suportate de aceasta pentru faptul ca el a lovit un alt autoturism si avea alcoolemia mai mare decat cea prevazuta in regulament.
Lulica a scris:

Da?!
Imi puteti spune reglementarea?
Eu am un prieten care din 2003 incoace plateste la o societate de asigurare daunele suportate de aceasta pentru faptul ca el a lovit un alt autoturism si avea alcoolemia mai mare decat cea prevazuta in regulament.


Intrebarea era daca cel pagubit beneficiaza de asigurarea RCA a celui care a condus sub influenta bauturilor alcoolice, iar nu daca asiguratorul RCA are drept de regres asupra persoanei vinovate de producerea accidentului (care a si condus sub influenta bauturilor alcoolice). Cel pagubit va beneficia de asigurarea RCA a celui vinovat indiferent de nivelul concentratiei de alcool in sange a celui vinovat. Cat priveste dreptul asiguratorului de a se indrepta cu regres impotriva celui ce a condus sub influenta bauturilor alcoolice, acesta depinde de concentratie de alcool in sange. Pana la o concentratie de 0.8 la mie (inclusiv)alcool pur in sange asiguratorul RCA nu are drept de regres. La o concentratie de peste 0.8 la mie alcool pur in sange asiguratorul RCA va recupera despagubirile acordate persoanei pagubite de la persoana vinovata de producerea accidentului, in conformitate cu art.58 din legea 136/1995.
La modul cum ati pus intrebarea vi s-a raspuns corect. Ma alatur utilizatorulu AndreiHeresa si confirm cele scrise de acesta.
Adrian.Tudor a scris:

La modul cum ati pus intrebarea vi s-a raspuns corect. Ma alatur utilizatorulu AndreiHeresa si confirm cele scrise de acesta.


Multumesc. Cu respect.

Alte discuții în legătură

Raspunderea asiguratorului Gutzaaa Gutzaaa Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Raspunde polita RCA daca s-a produs un accident ca urmare a unei infractiuni si ulterior s-a pronuntat scoatere de sub ... (vezi toată discuția)
Conditie rca iustinian13 iustinian13 imi poate spune cineva, daca o persoana conduce un autoturism sub influenta bauturilor alcoolice si produce un accident de circulatie, asiguratorul rca va ... (vezi toată discuția)
Actiune de regres Dumitru652 Dumitru652 Am avut un accident rutier pe data de 19.07.09 Eu am fost vinovat in cazul dat. Revizia tehnica era valabila pina in luna iulie. Eu am testat masina pe data ... (vezi toată discuția)