Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Actiune de regres
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Actiune de regres

Am avut un accident rutier pe data de 19.07.09 Eu am fost vinovat in cazul dat. Revizia tehnica era valabila pina in luna iulie. Eu am testat masina pe data de 18.07.08. Pina cind este ea valabila? Are dreptul asiguratorul sa imi refuze asigurarea? Plus la asta data de 18 anul 2009 a cazut simbata. iar duminica a avut loc accidentul.
La ce fel de asigurare va referiti?Casco sau RCA?
Nu este casco ,este asigurare simpla obligatorie
Verificarea ITP, este valabila 2 ani.In certificatul de inmatriculare gasiti data la care trebuie facuta noua inspectie.Raspunderea civila auto, acopera si asfel de cazuri.
Ati fost deja contactat de asigurator?Presupun ca avizarea de dauna a fost facuta de victima, de unde aceasta banuiala de refuz?
Luindu-ne dupa titlu, ati fost chemat in judecata pt. regres?
nucu$, utilizator
In conformitate cu prevederile art. 26 din Ordinul CSA nr. 20/2008, societatea de asigurare cu care ati incheiat asigurarea de raspundere civila auto obligatorie este obligata sa despagubeasca c/v reparatiilor produse autoturismului avariat din vina dvs. Dupa plata despagubirii, asiguratorul se va putea indrepta cu actiune in regres impotriva asiguratului, in baza prevederilor art. 58 din Legea nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile in Romania, numai in cazul in care accidentul a fost produs cu intentie sau este urmare a savarsirii unei infractiuni.
In cazul dvs., neefectuarea la termen a reviziei tehnice nu constituie infractiune, deci societatea de asigurare care preia despagubirea pagubitului din accident nu va poate urmari, prin actiune in regres, pentru recuperarea despagubirii achitate.
Da am primit o scrisoare cu titlul actiune de regres. Acolo mi se cere sa inapoiez suma cheltuita de asigurator pentru reparatia masinei pagubitului. Va rog sa imi explicati ce trebuie eu sa interprind in cazul dat?