Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... conditie rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

conditie rca

imi poate spune cineva, daca o persoana conduce un autoturism sub influenta bauturilor alcoolice si produce un accident de circulatie, asiguratorul rca va despagubii persoana prejudiciata si se va intoarce cu actiune in regres impotriva conducatorului auto vinovat?
si daca imi puteti spune si temeiul legal
multumesc
Legea 136/1995 art.58(cazurile de regres)
b)accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie,chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie
O va despagubi dar va face regres impotriva soferului aflat in stare de ebrietate daca alcoolemia a depasit 0,8 la mie.