avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime pe perioada de concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime pe perioada de concediu ingrijire copil

Buna ziua,

nora mea este din iunie 2009 pana in iunie 2011 in concediu de ingrijire a copilului.
Ea lucreaza la o firma si in iunie 2011 ar trebui sa reinceapa lucrul.
Va rog sa imi spuneti daca:
1.Se acorda un salariu in plus in prima luna de la revenirea din concediu(sau asta depinde doar de politica firmei) ?
2.Este obligata sa lucreze minim 3 sau 6 luni, conditie pt ca cei 2 ani de concediu sa fie luati in considerare ca si vechime sau poate sa demisioneze in iunie 2011(exista posibilitatea ca in iunie 2011 sa plece la munca in strainatate, renuntand la firma respectiva) ?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Irmuresan , utilizator 08:45, 26 Noiembrie 2010
1. Acest lucru tine de politica firmei , acordarea unui salariu in plus in prima luna de la revenirea din concediu.

2. Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Asadar, nu este obligata sa mai lucreze o anumita perioada pentru ca CCC sa fie considerat vechime in munca.
La terminarea CCC, salariata poate avea initiativa incetarii raportului de munca prin demisie sau cu acordul partilor.
freeelis a scris:

1. Acest lucru tine de politica firmei , acordarea unui salariu in plus in prima luna de la revenirea din concediu.

2. Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Asadar, nu este obligata sa mai lucreze o anumita perioada pentru ca CCC sa fie considerat vechime in munca.
La terminarea CCC, salariata poate avea initiativa incetarii raportului de munca prin demisie sau cu acordul partilor.


Punctul 2. De cand se ia in considerare ca vechime in serviciu? Din ce data? Cred ca prin 2007 sau 2008 a aparut aceasta modificare dar nu o gasesc si nu cred ca se aplica retroactiv. Multumesc.
Din 2007 , 20 ianuarie, odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.7/2007 se aplica acea prevedere ... legea nu are efect retroactiv.

[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 25 Noiembrie 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca si in specialitate dupa efectuarea concediului pentru cresterea copilului... Radamante Radamante 1. X este angajata pe perioada determinata. 2. Are 3 ani vechime in munca. 3. Intra in concediu de maternitate cu 21 de zile inainte de incetarea de drept a ... (vezi toată discuția)
Concediui pentru cresterea copilului se considera vechime in munca si in specialitatea studiilor? gabitzu_l gabitzu_l Buna ziua Lucrez pe o functie publica si ma intereseaza daca concediul pentru cresterea copilului se considera vechime in munca. Am fost in concediu din ... (vezi toată discuția)
Cei 2 ani de concediu ingrijire copil se considera vechime? valval valval Sunt profesoara suplinitoare. In luna mai 2011 m-am intors la serviciu din concediu ingrijire copil. Va rog frumos imi puteti spune daca cei 2 ani cat am stat ... (vezi toată discuția)