avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... II -ORDONANTA 58/2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

II -ORDONANTA 58/2010

Buna ziua!

Conform acestei ordonante, care ar fi modificarile privind o II?
Cel mai recent răspuns: claudiaP , utilizator 09:13, 31 August 2010
Pana la 01 iulie 2010, II plateau:
- impozit pe venitul net 16%;
- cass (sanante) 5,5%.

Dupa 01 iulie 2010 conform OUG 58/2010 si HG 791/2010, Anexa nr.2, II vor plati in plus:
- cas (pensii) 10,5% la venitul net;
- somaj 0,5% la venitul net.
Noile obligatii se datoreaza numaidaca:
- veniturile au caracter repetitiv (lunar, trimestrial, semestrial) si nu caracter ocazional (o data pe an...).
NOTA:
Venitul net lunar sau anual asupra caruia se aplica cotele de contributii nu va depasi 5 salarii medii brute pe economie (= 5x1836 lei)

NOTA:
- Conform art.2. din Anexa nr.2 a HG 791/2010 pensionarii (sistemului public romanesc) nu platesc cas si somaj;
- Conform art.3 din Anexa nr.2 a HG 791/2010 persoanele care au venituri din salarii si obtin venituri din activitati indeoendente (PFA,II IF, profesii libere...) cu caracter ocazional nu platesc contributiile ca si somaj
RECTIFICARE:
Formularea:
Noile obligatii se datoreaza numaidaca:
- veniturile au caracter repetitiv (lunar, trimestrial, semestrial) si nu caracter ocazional (o data pe an...).
,
se inlocuieste cu:
Noile obligatii se datoreaza pentru veniturile cu caracter repetitiv (lunar, trimestrial, semestrial ) si pentru veniturile ocazionale.

Pentru veniturile ocazionale nu se datoreaza contributii daca persoanele care le obtin au si calitatea de salariati. (art.3. alin.(3) din Anexa nr.2 a HG 791/2010.
Este adevarat ca s-a prelungit termenul d e depunere a declaratiilor pan a pe 25 septembrie?
Aceste formulare le completez la mana?
Inteleg ca acum va trebui sa stabilesc venitul net lunat?Eu aveam o decizie de impunere pt un venit estimat, apoi la sfarsitul anului faceam reulariarea.

Multumesc mult!!
Scuze am dorit sa scriu rectificarea
- Termenul de plata pentru venitrile aferente lunii iulie 2010 nu s-a prelungit, a rams acelasi 25 august 2010, s-a "prelungit" cu ctaeva zile acest termen de 25 august 2010 prin vointa dl Ministru Seitan.
- La 25 septembrie 2010 este termenul de plata al contributiilor inndividuale ( pensii si somaj) pentru veniturile nete aferente lunii august 2010.

- Dvs. plateati pe baza venitului estimat numai contributia la cass (sanatate) ceea ce veti face in continuare si dupa data de 01 iulie 2010 facand regularizarea in ianuarie anul urmator asa cum ati incercat sa spuneti si dvs. (in loc de rectificare corect este regularizare).

NOTA:
Venitul net lunar il stabiliti conform datelor din contabilitatea in partida simpla pe care (probabil) o tineti.
VENIT NET= venit brut-ch.deductibile

Alte discuții în legătură

Plati pt pfa conf noului cod fiscal, care e angajat sibianul80 sibianul80 Buna ziua. Nici mie nu mi-e clar cat si ce am de platit. Sunt angajat la o societate cu norma intreaga. Pe langa asta am un PFA de prestari servicii pt ... (vezi toată discuția)
Cine ma lumineaza nicostin nicostin sunt angajat cu carte de munca ca curier,pe langa asta ma PUNE DRACU SA MAI FAC SI ASIGURARI AUTO,SI CA SA FIE TOTUL INTREG AM SI O INTREPRINDERE FAMILIALA ... (vezi toată discuția)
Sunt angajat cu carte de munca si vreau sa imi deschid intreprindere individuala - contributii? Shaloo Shaloo Buna ziua. Sunt angajat cu carte de munca la o firma si vreau sa imi deschid un II cod CAEN 9002 - activitati suport interpretare artistica (SONORIZARI). ... (vezi toată discuția)