Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Acord imprumut
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Acord imprumut

O persoana fizica A imprumuta unei persoane fizice B o suma de bani. Persoana A este angajat la o societate C. Persoana B este patronul societatii C. Persoana A se obliga sa restituie banii imprumutati in societatea C la care este patron persoana B.
Imprumutul este scris fara a fi semnat de martori sau legalizat la notar. Este legal un astfel de imprumut?
Cu stima
Da , poate constitui proba in instanta de judecata, ca act sub semnatura privata.
Firma trebuie sa inainteze copie de pe documentele care atesta primirea-incasarea acestei sume de catre societatea comerciala (beneficiar al Contractului de Imprumut) si inregistrarea acestei tranzactii in contabilitatea firmei?
- Extras de cont pentru sumele incasate prin virament bancar;
- Chitante pentru sumele incasate in numerar;
- Notele contabile care atesta inregistrarea in contabilitatea firmei primirea sumelor respective;
- Si toate celelalte documente care ar fi posibil sa ateste incasarea sumei respective.
Cu stima