avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta medicala/ concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta medicala/ concediu medical

Am un salariat care a lipsit o saptamana, si a adus o adeverinta eliberata de medicul de familie, pe care este trecut viroza respiratorie - pe o perioada de saptamana .
Eu nu pot sa ii platesc aceasta perioada , si nici nu stiu cum sa trec pe statul de plata. Ma poate ajuta cineva?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: simona.elisa , utilizator 11:33, 30 August 2010
1. Nu inteleg d ce medicul nu i-a dat certificat medical daca era, intr-adevar, bolnav.
2. Adeverinta medicala nu se plateste si foloseste pentru a nu fi absent nemotivat. Pe statul de plata il treceti invoit (fara plata) sau CFP.
nu am rubrica cu invoit, dar am cu concediu fara plata.
Dar la concediu fara plata, ca dovada la pontaj atases adeverinta.?
Ma refer la un control itm, ca stiu ca la CFP - Cer cererea de concediu a angajatului.
va multumesc frumos
1. Invoit sau CFP este acelasi lucru.
2. Atasati adeverinta medicala la pontaj.
va mulumesc frumos , o zi placuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile cfp florica.vochide florica.vochide buna ziua,as dori sa stiu cum procedez daca am salariati care au lipsit toata luna si nu dorim sa le inchidem ctr. de munca.Cum as putea sa ii trec in revisal ... (vezi toată discuția)
Act aditional de suspendare pt. "invoit" ? oti oti In cazul "invoirilor" adica salariati care nu mai au zile de concediu dar imi vin cu cereri de invoiri pentru diverse probleme personale... suntem obligati ... (vezi toată discuția)
Completare adeverinta vechime? helenita helenita Buna seara, ati completat cumva adev de vechime pt 75% ?am vazut ca are numai 3 rubrici la mutatii intervenite , cum fac daca angajatului i-am marit de 10 ... (vezi toată discuția)