Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta medicala/ concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta medicala/ concediu medical

Am un salariat care a lipsit o saptamana, si a adus o adeverinta eliberata de medicul de familie, pe care este trecut viroza respiratorie - pe o perioada de saptamana .
Eu nu pot sa ii platesc aceasta perioada , si nici nu stiu cum sa trec pe statul de plata. Ma poate ajuta cineva?
va multumesc
1. Nu inteleg d ce medicul nu i-a dat certificat medical daca era, intr-adevar, bolnav.
2. Adeverinta medicala nu se plateste si foloseste pentru a nu fi absent nemotivat. Pe statul de plata il treceti invoit (fara plata) sau CFP.
nu am rubrica cu invoit, dar am cu concediu fara plata.
Dar la concediu fara plata, ca dovada la pontaj atases adeverinta.?
Ma refer la un control itm, ca stiu ca la CFP - Cer cererea de concediu a angajatului.
va multumesc frumos
1. Invoit sau CFP este acelasi lucru.
2. Atasati adeverinta medicala la pontaj.
va mulumesc frumos , o zi placuta