Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de deces

cine acorda ajutorul de deces pentru parintele aflat in concediu de crestere copil pana la doi ani?
A decedat parintele aflat in ingrijire copil?
Mergeti la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS).
(Ajutorul de deces se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.)
Ajutorul de deces se suporta din bugetul asigurarilor sociale, dar este platit de catre angajator, care il recupereaza apoi de la casa teritoriala de pensii, sau il compenseaza daca darile catre bugetul asigurarilor sociale pe o luna, sunt mai mari decat cuantumul ajutorului de deces.

Si totusi, cin e a decedat?
florisiris, utilizator
florisiris a scris:

Si totusi, cin e a decedat?

Se intelege ca a decedat parintele (mama) care se afla in perioada concediu de 2 ani pentru ingrijirea copilului.
a decedat tatal, la casa de pensii nu am ce cauta pt. ca decedatul nu era pensionar, ideea era ca in perioada de crestere copil contractul de munca este suspendat si atunci cum il conving pe angajator ca el are obligatia de a achita ajutorul de deces? lg.19/2000 nu are precizari exprese pentru cazuri de acest gen.