avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de deces

cine acorda ajutorul de deces pentru parintele aflat in concediu de crestere copil pana la doi ani?
Cel mai recent răspuns: florisiris , utilizator 15:16, 31 August 2010
A decedat parintele aflat in ingrijire copil?
Mergeti la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS).
(Ajutorul de deces se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.)
Ajutorul de deces se suporta din bugetul asigurarilor sociale, dar este platit de catre angajator, care il recupereaza apoi de la casa teritoriala de pensii, sau il compenseaza daca darile catre bugetul asigurarilor sociale pe o luna, sunt mai mari decat cuantumul ajutorului de deces.

Si totusi, cin e a decedat?
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
florisiris, utilizator
florisiris a scris:


Si totusi, cin e a decedat?


Se intelege ca a decedat parintele (mama) care se afla in perioada concediu de 2 ani pentru ingrijirea copilului.
a decedat tatal, la casa de pensii nu am ce cauta pt. ca decedatul nu era pensionar, ideea era ca in perioada de crestere copil contractul de munca este suspendat si atunci cum il conving pe angajator ca el are obligatia de a achita ajutorul de deces? lg.19/2000 nu are precizari exprese pentru cazuri de acest gen.

Alte discuții în legătură

Ajutor de deces vornicu lumi vornicu lumi va rog sa ma ajutati cu niste informatii.Un coleg salariat a decedat. Sora acestuia doreste sa primesca ajutorul de deces (de inmormintare am dat atunci,pe ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare povestitorul povestitorul in cazul in care persoana decedata e un copil decedat in spital la scurt timp dupa nastere(cu certificat de nastere si certificat de deces) cel care solicita ... (vezi toată discuția)
Ajutor de deces pentru salariat Andreja Andreja Buna ziua. As dori sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii. Mama mea a decedat si era inca salariata. Am solicitat angajatorului ei ajutorul de deces ... (vezi toată discuția)