Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de deces

cine acorda ajutorul de deces pentru parintele aflat in concediu de crestere copil pana la doi ani?
La data decesului, contractul individual de munca inceteaza de drept.
Prin urmare nu vad nici un motiv pentru care nu poate acorda ajutorul de deces, asa cum a fost prevazut in contractul colectiv incheiat pe ramura.
Poate ne dati mai multe detalii despre calitatea decedatului.
Era functionar public, beneficia de un contract individual de munca in temeiul codului muncii?
Ati solicitat acordarea ajutorului de deces angajatorului si au respins cererea pe motiv ca raporturile de munca erau suspendate?

florisiris, utilizator
Contractul Colectiv de munca unic la nivel national 2007 - 2010 prevede la art. 51 urmatoarele :
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
....
Eu cred ca tot la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale trebuie sa mergeti.
Citez mai jos textul de pe site-ul lor:
A. Conditii de acordare
Ajutorul de deces se acorda, in cazul decesului asiguratului, pensionarului sau al unui membru de familie care nu are un drept propriu de asigurari sociale si se afla in intretinerea titularului la data decesului, unei singure persoane care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz: sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul in conditiile dreptului comun sau in lipsa acestora, orice alta persoana care dovedeste cu acte ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces. ...

In cazul decesului unui membru de familie, cuantumul ajutorului de deces reprezinta jumatate din cuantumul ajutorului de deces cuvenit unui asigurat sau pensionar.

Deci chiar daca cel decedat nu era asigurat (nu ati specificat inca acest lucru), sotia beneficiaza de ajutor, jumatate din suma 1.836 lei (cit este prevazut in 2010), adica 918 lei.
Ariel_tm a scris:

Eu cred ca tot la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale trebuie sa mergeti.
Citez mai jos textul de pe site-ul lor:
A. Conditii de acordare
Ajutorul de deces se acorda, in cazul decesului asiguratului, pensionarului sau al unui membru de familie care nu are un drept propriu de asigurari sociale si se afla in intretinerea titularului la data decesului, unei singure persoane care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz: sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul in conditiile dreptului comun sau in lipsa acestora, orice alta persoana care dovedeste cu acte ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces. ...

In cazul decesului unui membru de familie, cuantumul ajutorului de deces reprezinta jumatate din cuantumul ajutorului de deces cuvenit unui asigurat sau pensionar.

Deci chiar daca cel decedat nu era asigurat (nu ati specificat inca acest lucru), sotia beneficiaza de ajutor, jumatate din suma 1.836 lei (cit este prevazut in 2010), adica 918 lei.

Ce nu intelegeti?
Era asigurat, intrucat a beneficiat de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani!
De la casa teritoriala de pensii nu se plateste ajutorul de deces decat pentru cei care au avut calitatea de pensionari la data decesului, sau jumatate din cuantum, pentru un membru de familie aflat in intretinere, care nu era asigurat si nici pensionar, potrivit dispozitiilor art. 127, din Legea nr. 19/2000.
Asa cum s-a mentionat si anterior, ajutorul de deces se acorda de catre angajator in temeiul contractului individual de munca/contractului colectiv semnat la nivel de ramura, prin preluarea art. 51 din contractul colectiv de munca unic pe anii 2007/2010.
florisiris, utilizator