Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia pentru neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia pentru neplata pensiei alimentare

buna ziua,
as vrea daca se poate informatii privind prescriptia pentru neplata pensiei alimentare
Este cazul unei cunostinte care in timpul facultatii a avut o relatie cu o colega din care a rezultat un copil. A recunoscut copilul,i s-a fixat pensia alimentara dar din 2003 nu a mai platit-o,deoarece copilul si mama sa sunt in strainatate.Intrebarea mea este daca neplata pensiei alimentare se prescrie (sunt 7 ani in care nu a fost achitata),si care sunt consecintele neplatii acesteia.
Abandonul de familie se pedepseste doar la plangerea prealabila formulata de catre mama minorului.
Mama minorului poate pune in executare ( silita evident) hotararea deja obtinuta pentru recuperarea pensiei de intretinere pe ultimii 3 ani sau sa formuleze plangerea penala pentru abandon de familie.
De asemenea poate solicita majorarea pensiei de intretinere stabilita prin hotararea anterioara ( nu ati dat date exacte cum a fost stabilita- inteleg ca la venitul minim pe ecomomie), iar daca actiunea de majorarea va fi admisa , tatal datoreaza pensia de la data introducerii actiunii si nu retroactiv.
Pentru a fi condamnat la o amenda penala, doar instanta de judecata va stabili cuantumul amenzii care in cazul de fata poate fi intre un minim de 500 lei si un maxim 30.000 lei( avand in vedere ca textul de lege prevede pedeapsa alternativa a inchisorii cu amenda , iar pedeapsa se situeaza intre 1-3 ani)
Oricum si amenda penala se soldeaza cu cazier timp de 3 ani si in astfel de infractiuni instantele condamna foarte rar cu amenda penala, de obicei cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala .;)

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
teo2304 a scris:

buna ziua,
as vrea daca se poate informatii privind prescriptia pentru neplata pensiei alimentare
Este cazul unei cunostinte care in timpul facultatii a avut o relatie cu o colega din care a rezultat un copil. A recunoscut copilul,i s-a fixat pensia alimentara dar din 2003 nu a mai platit-o,deoarece copilul si mama sa sunt in strainatate.Intrebarea mea este daca neplata pensiei alimentare se prescrie (sunt 7 ani in care nu a fost achitata),si care sunt consecintele neplatii acesteia.

In cazul neplatii pensiei de intretinere prescriptia in civil este de 3 ani dar in ceea ce priveste raspunderea penala termenul este de 5 ani.
Poate exista posibilitatea in functie de cum este practica judiciara ca in realitatea sa nu fi operat termenul de prescriptie a raspunderii penale chiar daca au trecut 7 ani...
Organele judiciare vor aprecia cu privire la aceasta problema si in functie de acest aspect juridic se vor stabili pedeapsa concreta si cuantumul prejudiciului.

avocat Claudiu Lascoschi
Prin hotarare judecatoreasca pensia alimentara era fixata la 33.000 lei vechi in 1995. Daca mama nu a mai solicitat marirea pensiei in instanta ,care va fi cuantumul pensiei(pe acesti 3 ani) ,tot 33000 lei vechi?
Da.
Exact cat scrie in hotarare-daca a fost obligat la 33.000 lei vechi poate executa aceasta suma pe 3 ani ( 36 luni *33.000 lei) adica 1.188 000 lei vechi -sincer mai mare deranjul sa execute o astfel de suma.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat