Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare contract munca

Buna ziua!

Acum ceva timp s-a stabilit inregistrarea contractelor individuale de munca cu 1 zi inainte de inceperea efectiva a lucrului.
Imi puteti spune cumva ce act legislativ a reglementat asta?

Multumesc!
Este eronata ideea pe care ati avut-o .. se face confundare intre inregistrarea c.i.m. si transmiterea prin Revisal.

1. art.1 alin.1 din Legea nr.130/1999 prevede ca , contractele individuale de munca vor fi inregistrate, in termen de 20 de zile de la data incheierii lor, la inspectoratele teritoriale de munca.

2. Hg nr.161/2006 , art.4 alin.1 (modificat prin HG nr.37/2010) prevede ca , angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat.
HG 37/2010
adita74 a scris:

HG 37/2010

Aceasta hotarare nu reglementeaza inregistrarea c.i.m. la ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru informatii.
Intradevar am formulat incomplet, prin inregistrare ma refeream la emiterea unui numar intern si inregistrarea si transmiterea prin Revisal.