Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii conventii civile cf OUG 58/2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii conventii civile cf OUG 58/2010

suntem o asociatie de proprietari care are conventii civile pentru administrator(este pensionar) si ingrijitor( angajat in alta parte cu carte de munca).Ce declaratii trebuie facute dupa 1 iulie ,conform OUG 58/2010 ?
Potrivit art.2 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale:
- persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, precum si persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii, nu le sunt aplicabile prevederile art.III din OUG nr.58/2010.

Iar la art.3 alin 2 si 3 din acelasi act normativ aflam ca:
- persoanele care, pe langa veniturile de natura salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv – lunar, trimestrial sau semestrial – datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala;
- persoanele care, pe langa veniturile de natura salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala in mod ocazional nu datoreaza contributiile individuale si pentru aceste venituri de natura profesionala.
Elena Savciuc, Consultant resurse umane