avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua,
sunt in fata unei executari silite si vreau sa stiu daca se poate executa locuinta in care stau , locuinta care este proprietatea mamei mele, eu neavand niciun drept asupra locuintei,

Multumesc pt. raspunsuri dar as vrea sa mai intreb ceva.
Mentionez ca executorul a spus ca intrucat am popriri pe salariu si am adresa din cartea de identitate la acea locuinta (comuna cu a mamei mele) va trece la executarea locuintei
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
cris7424, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 10:03, 1 Septembrie 2010
Nu !
Executarea silita este indreptata doar impotriva bunurilor ce va apartin.

andymaurul
Nu, nu se poate executa locuinta mamei dvs. deoarece datoria -debitul va apartine ( datoria este personala) si nu poate fi executat decat bunul/urile , venitul sau un eventual cont bancar daca aveti , ale datornicului deci si nu ale altei persoane.
Ultima modificare: Vineri, 3 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
colegii mei au perfecta dreptate, executorul judecatoresc a dat dovada de neprofesionalism amenintandu-va cu executarea silita asupra unui imobil proprietate a altcuiva
avocat Cristina Popescu
Nu se poate executa locuinta mamei Dvs., daca nu aveti nici un drept de proprietate.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie de un sfat eremia 12 eremia 12 Buna ziua am si eu nevoie de un sfat in anul 2008 am lut un credit de consum fara garantii si fara girantii,acum in 2010 din luna aprilie am ramas far loc de ... (vezi toată discuția)
Societate recuperari creante-preluare debit prescris? kris erika kris erika in 2005 am facut un contract cu cei de la orange pentru un abonament.dupa vreo 6 luni mi a fost furat tel si imediat am mers la cei de la orange pt a mi se ... (vezi toată discuția)
Penalizari la penalizari marpavr marpavr un prieten nu si-a platit impozitul pe teren din 2003. are de plata ca taxe datorate primariei 5000 lei si penalitati 8000lei. contabila mi-a spus ca s-au ... (vezi toată discuția)