avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CAS cu legea 95/2006 de ce se plateste retroactiv din ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CAS cu legea 95/2006 de ce se plateste retroactiv din 2005

Buna Ziua,

Mi-am inchis PFA-ul in Ianuarie 2006. Am primit azi o notificare de la CJAS ca trebuie sa-i platesc pt. perioada 2005-2009. (Presupun pt. perioada activa al PFA - 2005-ian.2006)

Nu am gasit nicaieri in textul legii invocate (95/2006 aparut in MO in aprilie 2006!!!) ca aceasta taxa sa se plateasca retroactiv, din 2005. Stie cineva sa-mi indice legea si articolul care ma poate obliga pt. plata pt. un PFA INCHIS inainte de aparitia legii 95/2006???

Se poate aplica a lege pe o PFA care nu mai exista in momentul aparitiei legii?

Pana azi am crezut ca nici o lege nu se poate aplica retroactiv, dar traim in Romania = Absurdistan.


Orice sugestie este binevenita. Daca trebuie sa stau ore intregi la CJAS, macar sa fiu pregatit.

Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 12:42, 1 Septembrie 2010
Obligativitatea platii cass-ului de catre PFA era inca dinainte de legea 95/2006

Vedeti OUG 150 din 2002, art 8:

Art. 8. - (1) Obligaţia virării contribuţiei pentru asigurările sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care angajează persoane cu contract individual de muncă sau convenţie civilă, precum şi persoanelor fizice, după caz.
(2) Persoanele juridice sau fizice la care îşi desfăşoară activitatea asiguraţii sunt obligate să depună lunar la casele de asigurări declaraţii privind obligaţiile ce le revin faţă de fond.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se aplică şi persoanelor care exercită profesii liberale sau celor care sunt autorizate, potrivit legii, să desfăşoare activităţi independente.

Multumesc pentru raspuns!

Am uitat sa precizez, era PFA cu norma de venit.simultan eram si angajat, deci plateam contributiile la CAS.

Tot se aplica OUG 150 din 2002, art 8?
Da, se aplica. Nu exista nici o prevedere care sa scuteasca PFA de aceasta contributie indiferent ca mai sunt si angajati, pensionari, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este data de la care legea 95/2006 produce efecte? ContSters160319 ContSters160319 Sanatatea este reglementata prin Legea 95/14.04.2006, publicata in MO nr. 372/28.04.2006, Lege care abroga OU 150/31.10.2002. Normele de incasare a ... (vezi toată discuția)
Plata creante pfa jack electro jack electro Sunt PFA din ianuarie 2006 si am fost in acelasi timp salariat la o firma pana in decembrie 2008. La primarie in ianuarie 2006 mi s-a spus ca ,platind CASS la ... (vezi toată discuția)
Problema plata contributie cass pentru o pfa radiata de la orc Herscu Minel Herscu Minel Sotia a primit in data de 29.12.2010 o somatie de la CJAS impreuna cu \"un titlu executor\" pentru plata unei sume de 2400 lei, reprezentand contributie CASS ... (vezi toată discuția)