Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... CAS cu legea 95/2006 de ce se plateste retroactiv din ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

CAS cu legea 95/2006 de ce se plateste retroactiv din 2005

Buna Ziua,

Mi-am inchis PFA-ul in Ianuarie 2006. Am primit azi o notificare de la CJAS ca trebuie sa-i platesc pt. perioada 2005-2009. (Presupun pt. perioada activa al PFA - 2005-ian.2006)

Nu am gasit nicaieri in textul legii invocate (95/2006 aparut in MO in aprilie 2006!!!) ca aceasta taxa sa se plateasca retroactiv, din 2005. Stie cineva sa-mi indice legea si articolul care ma poate obliga pt. plata pt. un PFA INCHIS inainte de aparitia legii 95/2006???

Se poate aplica a lege pe o PFA care nu mai exista in momentul aparitiei legii?

Pana azi am crezut ca nici o lege nu se poate aplica retroactiv, dar traim in Romania = Absurdistan.

Orice sugestie este binevenita. Daca trebuie sa stau ore intregi la CJAS, macar sa fiu pregatit.

Va multumesc mult!
Obligativitatea platii cass-ului de catre PFA era inca dinainte de legea 95/2006

Vedeti OUG 150 din 2002, art 8:

Art. 8. - (1) Obligaţia virării contribuţiei pentru asigurările sociale de sănătate revine persoanei juridice sau fizice care angajează persoane cu contract individual de muncă sau convenţie civilă, precum şi persoanelor fizice, după caz.
(2) Persoanele juridice sau fizice la care îşi desfăşoară activitatea asiguraţii sunt obligate să depună lunar la casele de asigurări declaraţii privind obligaţiile ce le revin faţă de fond.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se aplică şi persoanelor care exercită profesii liberale sau celor care sunt autorizate, potrivit legii, să desfăşoare activităţi independente.

Multumesc pentru raspuns!

Am uitat sa precizez, era PFA cu norma de venit.simultan eram si angajat, deci plateam contributiile la CAS.

Tot se aplica OUG 150 din 2002, art 8?
Da, se aplica. Nu exista nici o prevedere care sa scuteasca PFA de aceasta contributie indiferent ca mai sunt si angajati, pensionari, etc.