Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50 si o banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50 si o banca

Buna ziua, probabil intrebarea care o emit este in numele multor oameni, deci situatie simpla, banca mi-a trimis o scrisoare in care i-mi spune ca ma asteapta cu drag, dar mai bine sa nu merg, ca daca nu merg e ca si cum as fi de acord cu modificarile facute de ei, intre 13-19 sept la sediul unde am luat creditul , asta dupa ce in aprilie am primit o alta scrisoare in care i-mi spuneau cat de rau le pare ca este criza si cat de mult vor ei sa ma ajute si sa ma duc pana la sfarsitul lui iulie si sa semnez cu ei un act aditional cu 9,5 % dobanda fixa pe 5 ani apoi variabil.

In contractul actual am dobanda de la sediile bancii(8,9 % momentan) + 1,9 %marja fixa. Intrebarea mea este ca acuma o sa ma duc la ei dupa ce probabil ca o sa ii injur bine, in care ei o sa vrea sa ma combine sa semnez un act aditional in care imi vor sa imi mareasca aceasta marja de 1,9 % iar eu nu o sa vreau, pt ca acuma ar tre bui sa fie EURIBOR(1,1%)+ 1,9% (marja fixa) = 3%, de la 10,8 % la 3 %.

Ce sa fac daca nu vor sa faca asa??
molnarjoe a scris:

Ce sa fac daca nu vor sa faca asa??

dati-i in judecata!B-)

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator
a fost o cunostinta azi, la banca asta, mai sunt 2 sapt pana expira timpul de a face aceste acte aditionale si cica inca nu o au si sa stea linistita ca nu o sa creasca dobanzile dar nici nu o sa scada, ci o sa se scoata anumite comisioane.
daaa hoo, da astia ce vor ca nici in 19 septembrie, ultima zi sa nu vezi actul aditional si apoi o considera ca prin nesemnare ca ai fost de acord???
Ce comisioame se vor scoate? Cel de risc doar?
Cum se calculeaza rata la banca? De exemplu eu am rata formata din dobanda bancii +1.2 puncte procentuale.