avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... aplicare Og 50 pt un credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

aplicare Og 50 pt un credit ipotecar

Ca foarte multi concetateni ma confrunt cu impactul aplicarii OG 59/2010 pentru un credit ipotecar.
situatia se prezinta in felul urmator:
In contractul de credit se specifica:
-DAE 10,45%
-rata dobanzii folosita pt calcularea primelor este 9,50% si se formeaza din 4,75%rata de referinta+4,75% marja
- rata de referinta va fi rata interna de finantare a bancii si se calculeaza dupa formula:rata de piata +costul rezervei+5%pt creditele in euro, unde:
rata de piata=media EURIBOR la 12 luni
costul rezervei=costul suportat de banca cu rezervele min obligatorii stabilite de BNR
- valoarea marjei va ramane neschimbata pe intreaga durata a creditului

in actul aditional propus se specifica:
- rata dobanzii folisita pt calcularea ratei de credit este:
media indicelui de referinta EURIBOR la 12 luni+2,25+marja
unde:
- 2,25 este procent ce ramane fix pe toata durata creditului daca nu se modifica legislatia
-marja este marja din contractul de credit ce ramane neschimbata pe intreaga durata a creditului

in alta ordine de idei pt creditul meu pana acum a fost 9,5, respectiv 8,5 din 25.05.2009 dupa primul act aditional incheiat ca urmare a scaderii EURIBOR si cu acest act aditional ajung la acum se aplica : EURIBOR+4,75%marja+2,25%

eu am considerat ca nu se respecta OG 50 si am transmis o notificare pe 20.sept ca nu sunt de acord cu semnarea acestui act aditional primit in 17 sept.

avand in vedere situatia prezentata ce ma sfatuiti sa fac in continuare?




Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 18:25, 29 Septembrie 2010
conform og 50/2010 dobanda se compune din marja fixa si euribor, dar pana se vor conforma bancile acesei og cred ca mai trece ceva timp. Si eu ma confrunt cu aceasta pb, am fost de cateva ori la banca sa ne lamurim, sa "negociem" dar nu ai cu cine....azi au sunat din nou si ne-au programat pt vineri la ora 10 pt eventuale negocieri :rofl:
bubulanu a scris:

conform og 50/2010 dobanda se compune din marja fixa si euribor, dar pana se vor conforma bancile acesei og cred ca mai trece ceva timp. Si eu ma confrunt cu aceasta pb, am fost de cateva ori la banca sa ne lamurim, sa "negociem" dar nu ai cu cine :))....azi au sunat din nou si ne-au programat pt vineri la ora 10 pt eventuale negocieri :rofl:


dar o plangere pentru "inselaciune" ce "defect" ar avea?:rolleyes:
Ultima modificare: Miercuri, 29 Septembrie 2010
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ing 2 marje fixe sau hotie georgeck georgeck buna ziua, conform aticolului din zf. de azi ING are o formula transpatrenta de calcul a dobanzii cu 2 marje fixe. Este legala aceasta marje?.In contractul pe ... (vezi toată discuția)
Lamuriri cu privire la actul aditional allyna allyna Avand ceva timp liber am citit mesajele de pe forum. Si mi-a atras atentia discutia despre MARJA FIXA....Am un credit din 2008, pe 10 ani.Am semnat Actul ... (vezi toată discuția)
Ing - calcul rata de referinta modificata conform oug 50/2010 sinmaxus sinmaxus Buna ziua, Zilele trecute am primit pe adresa de e-mail o notificare privind principalele modificari ce urmeaza a se efectua contractelor de credit semnate ... (vezi toată discuția)