avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul tehnic

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca in somaj tehnic se mai platesc la stat contributiile si ce are de pierdut un angajat in aceasta situatie.


Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 19:49, 2 August 2009
sadaka a scris:

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca in somaj tehnic se mai platesc la stat contributiile si ce are de pierdut un angajat in aceasta situatie.


In asa zisul " somaj tehnic", CIM este suspendat. In acest caz, perioada nu este vechime in munca.
Sa inteleg ca nici contributiile la stat nu se platesc pe perioada somajului th................:-/
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2007
sadaka, utilizator
NU se retin din cei 75 % si ca atare nici nu se vireaza.
Am revenit ....., sa stiti ca la ITM mi-au spus ca nu mai exista somajul th. de la 1 inamuarie2007 ..., ca sa vezi :(;)
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Urgent contributii somaj tehnic marinamarilena marinamarilena am depus la ITM documentatia necesara pentru somaj tehnic , conf, OUG 28/2009, adica scutite d plata contributiilor la buget, atat pentru angajator cat si ... (vezi toată discuția)
somaj ,,tehnic'' Ionitza Violeta Ionitza Violeta Buna ziua. Am o rugaminte daca ma puteti lamuri B-) si pe mine : am tot auzit despre somajul tehnic si as vrea sa stiu daca exista o Lege a Somajului 2009 ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic...ajutor!!! anabell anabell Buna ziua, Va rog frumos daca stie cineva sa-mi explice [b]clar[/b] care sunt pasii ce trebuie urmati pentru procedura de somaj tehnic: ce va trebui sa fac ... (vezi toată discuția)