avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somajul tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somajul tehnic

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca in somaj tehnic se mai platesc la stat contributiile si ce are de pierdut un angajat in aceasta situatie.


Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 19:49, 2 August 2009
Decizia de suspendare a c.i.m. ca urmare a intreruperii temporare a activitatii se depune la ITM in termen de 5 zile de la perfectarea acesteia.
OUG nr.28/2009 prevede scutirea de plata obligatiilor catre bugetul de stat pe o perioada de maxim 3 luni cat poate dura intreruperea temporara a activitatii angajatorului prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 ­Codul muncii.
Suspendarea se trece in carnetul de munca.
Multumesc mult pentru aceste informatii. Insa mai asteptam un raspuns la cealalta intrebare daca se poate.
"Daca de ieri sunt in somaj tehnic 3 luni si anul urmator in martie (sa spunem) urmeaza sa intru in concediu crestere copil. Se vor lua in considerare si aceste 3 luni? Sau voi avea probleme din aceasta cauza?"
Nu inteleg in acest sens de ce angajatorul a insistat ca acest lucru nu va aparea in CM. Sigur nu exista nici o portita sau vreo derogare in acest sens?
Se iau in considerare acele luni ... veti beneficia de indemnizatia pentru CIC numai daca indepliniti conditiile prevazute de lege.
In Decizia de suspendare a activitatii se mentioneaza :
" in baza prevederilor art 52 lit.d si art 53 din Codul Muncii " fara a se face referire la OUG nr 28/ 25.03/2009 ?

Adriana Paraschiv a scris:

"Daca de ieri sunt in somaj tehnic 3 luni si anul urmator in martie (sa spunem) urmeaza sa intru in concediu crestere copil. Se vor lua in considerare si aceste 3 luni? Sau voi avea probleme din aceasta cauza?"
Nu inteleg in acest sens de ce angajatorul a insistat ca acest lucru nu va aparea in CM. Sigur nu exista nici o portita sau vreo derogare in acest sens?


Perioada de "somaj tehnic" nu va afecteaza stagiul necesar pentru obtinerera indemnizatiei CIC, chiar daca va apare in Cartea de munca.

OUG 148/2005:

(2) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
b) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
c) au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, potrivit legii;
nare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;

k) se afla in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;


lael:

In Decizia de suspendare a activitatii se mentioneaza :
" in baza prevederilor art 52 lit.d si art 53 din Codul Muncii " fara a se face referire la OUG nr 28/ 25.03/2009 ?


intreruperea activitati are ca temei legal srt. din Codul muncii si nu OUG 28, de aceea nu se trece in decizie!
OUg 28 reglementeaza niste consecinte ale intreruperii activitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent contributii somaj tehnic marinamarilena marinamarilena am depus la ITM documentatia necesara pentru somaj tehnic , conf, OUG 28/2009, adica scutite d plata contributiilor la buget, atat pentru angajator cat si ... (vezi toată discuția)
somaj ,,tehnic'' Ionitza Violeta Ionitza Violeta Buna ziua. Am o rugaminte daca ma puteti lamuri B-) si pe mine : am tot auzit despre somajul tehnic si as vrea sa stiu daca exista o Lege a Somajului 2009 ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic...ajutor!!! anabell anabell Buna ziua, Va rog frumos daca stie cineva sa-mi explice [b]clar[/b] care sunt pasii ce trebuie urmati pentru procedura de somaj tehnic: ce va trebui sa fac ... (vezi toată discuția)