Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbare contoar electrica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbare contoar electrica

Buna ziua
Am o intrebare. Exista vreo lege in Romania care sa ma oblige sa schimb contoarul de curent din casa atata timp cat nu s-a facut nici o cerere in acest fel de catre proprietar? Dimineata am fost amenintata de cel care a sunat la interfon ca o sa platesc amenda deoarece nu i-am permis accesul, proprietarul apartamentului nefiind acasa.
Din moment ce timp de cel putin un an, enel a emis facturi bazate numai pe estimari, dupa care schimba contorul fara sa transmita valoarea index-ului, este normal sa ma intreb de ce nu au facut citiri, de ce nu am semnat atat pentru indexul contorului vechi cat si al celui nou. Este anormal sa-mi ceri bani pentru un consum pe care nu il poti dovedi macar printr-o citire intermediara in ultimul an, dupa care schimbi si contorul.
Apartamentul a fost locuit rar, media estimarilor enel a fost cca. 100kwh/luna, pentru ultimul an. Nu stiu de cand fac numai estimari. Contorul este pe hol intr-un bloc cu 40 apartamente.
Multumesc
Teodor
va puteti adresa cu o cerere catre enel solicitand sa va raspunda la toate nelamuririle dvs. .
la schimbarea contoarelor se face un P.V. de miscare a contorului... solicitati sa-l vedeti eventual o copie a acestuia!