Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Transport utilaje grele intre o tara europeana si ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Transport utilaje grele intre o tara europeana si Romania

Stie cineva daca exista reglementari speciale in ce priveste transportarea unor utilaje grele intre o tara din UE si Romania de catre o sociatate comerciala care are aceste utilaje in proprietate si doreste sa isi deschida o sucursala in Romania pentru a executa lucrari in domeniul constructiei de drumuri si autostrazi ?
Din cate inteleg este vorba despre efectuarea unui transport agabaritic in spatiul UE.

Cateva informatii utile:

Avizele, autorizaţiile şi alte categorii de informaţii
disponibile prin intermediul compartimentelor CNADNR după cum urmează

1 Avize şi autorizări • autorizaţii speciale de transport pentru depăşirea limitelor maxime admise
• avize prealabile efectuării transporturilor cu depăşiri ale limitelor maxime admise
• autorizaţii nominale de circulaţie, pentru vehiculele rutiere, altele decât cele destinate exclusiv transportului de persoane, cu masa totală maximă autorizată mai mare sau egală cu 7,5t

• pentru sectorul DN1 Bucureşti (int DN1, km7+418, str. Ion Ionescu de la Brad?B-dul Aerogării)-Barcanesti (int DN1 km 53+650?DN1A km70+550), sectorul DN1 Ploieşti (int DN1 km67+248?DN1B)? Braşov (intrare municipiu, DN1 km 159+600).
date contact: 021/2643262; 021/2643263 autorizatii@andnet.ro

2 Controlul traficului • autorizarea agenţilor economici posesori de vehicule specializate pentru însoţirea transporturilor agabaritice (autorizare comună ARR ¬ CNADNR);
• autorizarea personalului specializat al agenţilor economici pentru însoţirea transporturilor agabaritice (autorizare comună ARR - CNADNR).
date contact: 021/2643261 c.mobile@andnet.ro

Legislatie:

Ordonanţa Guvernului nr. 19/18.08.1997 privind transporturile, republicată

Ordin M.L.P.T.L. nr. 1892/17.10.2006 pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea transporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora

Ordonanţa Guvernului nr. 37/16.08.2007 privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadele de conducere, pauzele şi perioadele de odihnă ale conducătorilor auto şi utilizarea aparatelor de înregistrare a activităţii acestora, cu modificările şi completările ulterioare, aprobată prin legea nr. 371/2007

Hotărâre nr. 1777 din M.Of.1029 din 8-noi-2004 privind introducerea restricţiei de circulaţie pe unele sectoare de drumuri naţionale europene (E) pentru vehiculele rutiere, altele decât cele destinate exclusiv transportului de persoane, în zilele de sâmbătă, duminică şi de sărbătoare legală, cu modificările ulterioare

OG 43/1997 modificată prin OG 7/2010

OG 27/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere. Ordonanta 27/2010

Puteti obtine mai multe informatii si aici
www.avocatnet.ro/content/for...

O zi buna

Cu stima

Angela Tatu