Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... SE DATOREAZA CONTRIB.INDIVID.LA CONVENTII CIVILE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

SE DATOREAZA CONTRIB.INDIVID.LA CONVENTII CIVILE

va rog, as vrea sa stiu daca am contract de munca si mai am incheiat o conventie civila cu o alta firma pentru care mi se retine numai 16% impozit trebuie sa mi se retina si contributiile individuale sanatate 5.5%, somaj 0.5% SI CAS asigurat 10.5%? declaratiile le depun eu sau firma?
conventiile civile intra in categoria veniturilor profesionale carora li se aplica prevederile OUG nr. 58/2010.
nu veti plati contributii sociale doar in cazul in care aceste venituri sunt ocazionale.
in caz contrar trebuie sa va depuneti singur declaratiile la casa de pensii, somaj si sanatate. cel putin dupa normele de aplicare, asa cum arata in forma actuala.

Cu toata simpatia pe care v-o port, pentru raspunsurile dumneavoastra deosebit bine formulate, dle Danike, trebuie sa va contrazic:
- veniturile din conventii civile sunt de natura profesionala daca se incadreaza la art.52 din L571/2003,
altfel:
- aceste venituri vor fi considerate venituri de natura salariala.

CONCLUZE:
Nu toate veniturile din conventii civile sunt venituri de natura profesionala .
- veniturile obtinute din conventii civile de cei care desfasoara activitati independente vor fi impozitate cu contributiile individuale in cota de 16,5% conform OUG 58/2010 si L95/2006;
- veniturile obtinute din conventii civile de cei care nu sunt autorizati sa desfasoare activitati independente se impun ca si venituri de natura salariala ( = in ceea ce priveste contrubutiile cu cotele de la angajat si angajator...)

NOTA:
Conform art.46 din CF veniturile din activitati independente sunt:
- venituri comerciale (OUG 44/2008);
- venituri din profesii libere ( legi speciale) si;
- venituri din drepturi de proprietate intelectuala ( L8/1996 - DREPTURI DE AUTOR SI CONEXE, ETC)
ART. 52 cod fiscal
Reţinerea la sursă a impozitului reprezentând plăţi anticipate pentru unele venituri din activităţi independente
d) venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil

la art. 7, legea ne spune ca orice activitate poate fi reconsiderata ca fiind dependenta, daca se indeplineste una din conditiile enumerate, deci nu se pleaca de la premisa ca este dependenta.

din aceste motive am analizat conventia civila ca o activitate independenta, intrucat @venty nu a precizat foarte clar ce fel de munca presteaza.