Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Sunt divortata de 3 ani, cu 2 copii minori(de9, respectiv 11 ani) in intretinere si nu am facut partajul pina la aceatsa data.Casatoria a durat 10 ani si in acest timp am cumparat un teren si fostul sot a ridicat o casa mai mult cu forte proprii decit cu ajutoare. Totodata in timpul casatoriei, fostul sot a vindut o garsoniera proprietate personala si ne-am cumparat un apartament cu doua camerea, apoi peste 2 ani l-am vindut si am cumparat unul cu trei camere.Intrebarea mea este in cazul partajului cum se imparte apartamentul si casa cu terenul de la tara ? Se tine cont de faptul ca am copiii in intretinere ? Mentionez ca in timpul casatoriei el a lucrat in strainatate 1 an si banii aceia au contribuit la cumpararea terenului si a apartamentului.
Da, dar sub aspect psihologic instantele mai ajuta mamele in acest caz.
Depinde de foarte multe lucruri...
Are si ea o aparare de care poate uza...si care sa o poata ajuta...

avocat Claudiu Lascoschi
bunurile se vor imparti 1/2 la fiecare din cei doi soti.
buna ziua.
in procesul de partaj se va tine cont de contributia sotilor la achizitionarea bunurilor comune.
daca sotul va dovedi ca a avut o contributie superioara dvs. in acest sens, are sanse sa i se atribuie o mare parte din bunuri cu obligatia sa de a va plati sulta.
depinde foarte mult de probatoriul administrat in cauza ..