Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre serviciul de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre serviciul de noapte

Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este corect?Mi s-a spus ca ziua de vineri trebuie sa o recuperez intr-o alta zi in luna urmatoare!!!
In departamentul in care lucrez , cate 8 ore zilnic , in ture(schimb 1 , 2) nu se lucreaza sambata si duminica.Acestea sunt considerate zile,,repaus saptamanal obligatoriu''.
Am fost solicitat sa lucrez 4 zile (schimb de noapte) in alt departament...luni , marti , miercuri , joi...program de la 22.00-6.30...Asta inseamna ca vineri sunt liber...Aceasta zi care mi se cuvine libera-dupa tura de noapte-trebuie sa o recuperez in luna urmatoare prin lucru! Intrebarea mea era daca este legal...Daca as fi lucrat si vineri noapte...atunci cate zile libere dispuneam???Sambata si duminica din liberele mele de drept?
Va multumesc pentru intelegere!