Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Impotriva cui formulez plangerea ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Impotriva cui formulez plangerea ?

Societatea pe care o administrez a primit o sanctiune contraventionala de la Administratia Finantelor Publice pentru nedepunerea fiselor fiscale pe anul 2009 in termenul legal. (firma este suspendata iar in 2009 am functionat doar in ianuarie si am uitat pur si simplu)
Am identificat in procesul verbal cateva greseli ale agentului constatator si doresc sa formulez plangere. Intrebarea este pe cine actionez in instanta? Ministerul Finantelor sau Administratia Finantelor Publice Bacau?
Accept bucuros si alte sfaturi sau idei in aceasta situatie.
Ambelor. Impotriva Min. Finantelor prin Adm.Fin.Publice Bacau.
Chemati sa raspunda in solidar si agentul constatator
calitate procesual pasiva ar avea administratia financiara bacau si ministerul finantelor.
Calitate procesuala pasiva are numai Administratia Finantelor Publice care a constatat fapta si a aplicat sanctiunea contraventionala.

Gabriela Pintea, Consilier juridic