Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza formare profesionala

E posibil ca o companie sa angajeze un student caruia sa ii platesca studiile, cerandu-i in schimb sa lucreze pt ei? Se poate stabili un nr minim de ore lucrate/ zi, salariul obtinut urmand a fi scazut din costul studiilor? ( studentului i se plateste facultatea, el lucreaza "gratis" pt firma)
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
O societate poate sa plateasca studiile universitare ale unui student in schimbul unui angajament de a lucra in respectiva societate un anumit numar de ani. Aceasta fiind sitiatia cand persoana respectiva este "scoasa din productie". Dar daca este salariat si lucreaza 2, 3 ...pana la 8 ore este obligat sa-l plateasca pentru timpul lucrat, iar daca achita si studiile poate pune o calauza de formare profesionala, sunt lucruri independente, plata sudiilor poate sa nu fie de 100% a cheltuielilor cu studiile, dar nu poate studentul lucra gratis. Daca are CIM trebuie sa semneze un stat de plata. Daca semneaza statul si nu incaseaza nici un ban, trebuie sa stie ca ceva nu este in regula. Apare ca a luat si salariu si i s-au platit si cheltuielile cu studiile, acestea fiind platite nu cu salariul studentului ci cu alti bani inregistrati de societate ca alta cheltuiala in afara salariului.
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

daca tot se suporta costurile de formare profesionala , studentul nu poate fi "obligat" ca la terminarea studiilor sa devina salariat pe perioada nedeterminanta la respectiva firma ???
Eu cred ca ar fi normal , dupa ce l-a ajutat sa-si platesca facultatea ..
Si pt actualul student ar fi o rezolvare a locului de munca...

Mi s-ar parea corect sa fie posibil, dar citind raspunsul anterior realizez ca nu e prea legal: daca l-am angajat trebuie sa il platim - daca semneaza statul de plata isi va ridica banii - nu il putem obliga sa ni dea inapoi. In situatia asta ma intreb daca nu se poate face un contract de imprumut, angajatul urmand sa returneze suma impartita in rate lunare.
vesanca a scris:

BODEALEX a scris:

daca tot se suporta costurile de formare profesionala , studentul nu poate fi "obligat" ca la terminarea studiilor sa devina salariat pe perioada nedeterminanta la respectiva firma ???
Eu cred ca ar fi normal , dupa ce l-a ajutat sa-si platesca facultatea ..
Si pt actualul student ar fi o rezolvare a locului de munca...

Mi s-ar parea corect sa fie posibil, dar citind raspunsul anterior realizez ca nu e prea legal: daca l-am angajat trebuie sa il platim - daca semneaza statul de plata isi va ridica banii - nu il putem obliga sa ni dea inapoi. In situatia asta ma intreb daca nu se poate face un contract de imprumut, angajatul urmand sa returneze suma impartita in rate lunare.

Nu este vorba de "obligatie" ci studentul va lucra la societatea care i-a platit studiile, un numar de ani de la inceput stabilit, timp in care sigur ca va primi salariu, iar in cazul in care nu mai doreste sa lucreze in societate va trebui sa plateasca cheltuielile suportate de angajator proportional cu timpul pe care l-ar mai avea de stat in societate conform contractului incheiat anterior platii studiilor.
Inteleg insa ca se doreste ca studentul sa lucreze si in prezent si dupa terminarea facultatii in schimbul cheltuielilor ce le face societatea cu studiile.In acest caz, mai simplu ar fi angajarea studentului cu un salariu care sa-i permita plata particulara a studiilor.Nu se poate face un imprumut atata timp cat societatea nu are ca obiect de activitate acest tip de servicii. In Ro. doar bancile sunt autorizate sa acorde imprumuturi in bani .
exista o reglementare privind bursele private. ati studiat-o?