Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua. Am rugamintea de a ma ajuta cu raspunsul la urmatoarea intrebare. Care este procedura in cazul partajului prin invoiala partilor. Eu si sotul meu suntem separati din 2008. Intre timp, eu am achizitionat singura o garsoniera si el o masina. Acum dorim sa divortam de comun acord. Cum procedam?
doar o mica precizare: taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor ce se impart...
Multumesc pentru precizare
luckystar a scris:

doar o mica precizare: taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor ce se impart...

Daca depuneti tranzactia pana la primul termen de judecata taxa se restituie....
2007_rozi a scris:

luckystar a scris:

doar o mica precizare: taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor ce se impart...

e vreun text legal care prevede asta ?! sau, o chestie de practica/doctrina...
Daca depuneti tranzactia pana la primul termen de judecata taxa se restituie....
Sunt de acord cu luckystar.
Cu siguranta nu exista o obligativitate legala a restituirii taxei in aceasta situatie, dar exista posibilitatea restiturii lor, daca instanta dispune astfel. Dispozitiile art. 30 din Normele metodologice din 22 aprilie 1999 pentru aplicarea Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, sunt destul de clare.;) :)