avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua. Am rugamintea de a ma ajuta cu raspunsul la urmatoarea intrebare. Care este procedura in cazul partajului prin invoiala partilor. Eu si sotul meu suntem separati din 2008. Intre timp, eu am achizitionat singura o garsoniera si el o masina. Acum dorim sa divortam de comun acord. Cum procedam?
Cel mai recent răspuns: ContSters36411 , utilizator 12:44, 6 Septembrie 2010
doar o mica precizare: taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor ce se impart...
Multumesc pentru precizare
luckystar a scris:

doar o mica precizare: taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor ce se impart...


Daca depuneti tranzactia pana la primul termen de judecata taxa se restituie....
2007_rozi a scris:

luckystar a scris:

doar o mica precizare: taxa de timbru la partaj este de 3% din valoarea bunurilor ce se impart...

e vreun text legal care prevede asta ?! sau, o chestie de practica/doctrina...
Daca depuneti tranzactia pana la primul termen de judecata taxa se restituie....
Sunt de acord cu luckystar.
Cu siguranta nu exista o obligativitate legala a restituirii taxei in aceasta situatie, dar exista posibilitatea restiturii lor, daca instanta dispune astfel. Dispozitiile art. 30 din Normele metodologice din 22 aprilie 1999 pentru aplicarea Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, sunt destul de clare.;) :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort la notar cu copil minor mirelagonzalez mirelagonzalez ambii parinti sunt de comun acord sa divorteze cu partajul si cresterea copilului deasemenea.cum se procedeaza?la notar doar sau si la tribunal? (vezi toată discuția)
Divort + partaj cris-cris cris-cris Doresc sa divortez de sotul meu si acesta nu este de acord. Relatiile dintre noi sunt extrem de incordate, ceea ce se reflecta si asupra copilului. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori si partaj luminitalenuta luminitalenuta buna ziua, am si eu o intrebare.am inaintat actiunea de divort iar luna viitoare ar trebui sa avem prima infatisare. am introdus actiune de divort simpla fara ... (vezi toată discuția)