Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXARE INVERSA CONSTRUCTII
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXARE INVERSA CONSTRUCTII

Am incheiat pe firma un antecontract de vanzare cumparare cu un dezvoltator pentru achizitionarea unui apartament.
Pretul s-a stabilit in antecontract fara mentionarea taxarii inverse a TVA ci pur si simplu "Pretul vanzarii este ...., avansul in suma de ...... , restul de plata in suma de ...."
Odata cu renuntarea la taxarea inversa de la 01 ianuarie 2008 cum mi se poate impune mie juridic ca si cumparator sa platesc TVA aferent pretului din antecontract?
Mentionez ca pentru avans am primit factura fiscala cu taxare inversa.
si eu ma aflu in aceiasi situatie ...aproape...
eu doresc sa achizitionez o casa intr-un cartier rezidential. fac aceasta achizitie pe firma ca sa nu mai platesc TVA. acum 2 zile am fost instiintat de modificarea cu taxarea inversa de la 1 ianuarie si acum nu mai stiu ce sa fac. m-am gandit sa imi faca factura pe toata suma acum iar eu sa fac plata conform intelegerii, in 2 transe: pe 1 dec 2007 si pe 1 mar 2008. se pare ca chiar daca imi face o factura pe toata suma acum, si ii platesc in 2 transe, transferul de prprietate se face pe baza procesului verbal de receptie care se face pe data de 1 mar 2008 si prin urmare va trebui sa platesc TVA. Asa este? nu se considera factura emisa acum si prin urmare sa nu mai platesc TVA?
astept un semn de la oricine care are cunostinta de asa ceva. multumesc.
CU CE FIRMA ATI FACUT CONTRACTUL?

DACA AVETI FACTURA DE AVANS CU TAXARE INVERSA INDIFERENT DE CAND VA ELIBEREZA FACTURA FINALA ( NORMAL DUPA SEMNAREA CONTRACTULUI DE VANZARE-CUMPARARE SI A PROCESULUI VERBAL DE PREDARE PRIMIRE ) ACEASTA AR TREBUI SA FIE CU TAXARE INVERSA PENTRU SUMA ACHITATA IN AVANS SI PENTRU CARE VI S-A ELIBERAT DEJA FACTURA FISCALA SI PENTRU RESTUL DE SUMA SA PUNA TVA. ASA AR FI LEGAL DIN PUNCT DE VEDERE CONTABIL, DAR PARCA POTI SA STII?
EU PERSONAL, AM ACHITAT 25% LA SEMNAREA ANTECONTRACTULUI SI PANA LA 97% ACUM IN NOIEMBRIE, ASTEPT DE LA EI FACTURA FISCALA.
3% CA REST DE PLATA URMEAZA SA IL DAU LA SEMNAREA PROCESULUI VERBAL DE PREDARE PRIMIRE SI A CONTRACTULUI DE VANZARE CUMPARARE. DIN CE AM VORBIT CU EI SE PARE CA IN CEL MAI RAU CAZ NUMAI LA ACESTIA 3% SA-MI PUNA TVA.
din verificarile pe care le-am facut eu in cursul zilei de azi la cei de la finante, si conform noilor modificari ale codului fiscal in ceea ce priveste taxarea inversa va pot spune ca :
3) Exigibilitatea plăÑii taxei reprezintă data la care o persoană are obligaÑia de a plăti taxa la bugetul
statului, conform prevederilor art. 157 alin. (1). Această dată determină si momentul de la care se datorează
majorări de întârziere pentru neplata taxei.
(articol modificat prin art. I pct. 97 din Legea nr. 343/2006 (publicată la 1 august 2006), în vigoare de la
1 ianuarie 2007)
Faptul generator pentru livrări de bunuri si prestări de servicii
Art. 1341. - (1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu
excepÑiile prevăzute în prezentul capitol.
(2) Pentru livrările de bunuri în baza unui contract de consignaÑie sau în cazul operaÑiunilor similare, cum ar
fi stocurile la dispoziÑia clientului, livrările de bunuri în vederea testării sau a verificării conformităÑii, astfel
cum sunt definite prin norme, se consideră că bunurile sunt livrate la data la care consignatarul sau, după caz,
beneficiarul devine proprietar al bunurilor.
(3) Pentru livrările de bunuri imobile, faptul generator intervine la data la care sunt îndeplinite formalităÑile
legale pentru transferul titlului de proprietate de la vânzător la cumpărător.

(4) Pentru prestările de servicii decontate pe bază de situaÑii de lucrări, cum sunt serviciile de construcÑiimontaj,
consultanÑă, cercetare, expertiză si alte servicii similare, faptul generator ia nastere la data emiterii
situaÑiilor de lucrări sau, după caz, la data la care aceste situaÑii sunt acceptate de beneficiar.
(5) Prin derogare de la alin. (1), faptul generator intervine:
a) în cazul livrărilor de bunuri si/sau al prestărilor de servicii, altele decât operaÑiunile prevăzute la lit.
b), care se efectuează continuu, dând loc la decontări sau plăÑi succesive, cum sunt: livrările de gaze
naturale, de apă, serviciile telefonice, livrările de energie electrică si altele asemenea, în ultima zi a
perioadei specificate în contract pentru plata bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, dar perioada nu
poate depăsi un an;
b) în cazul operaÑiunilor de închiriere, leasing, concesionare si arendare de bunuri, la data specificată în
contract pentru efectuarea plăÑii.
Exigibilitatea pentru livrări de bunuri si prestări de servicii
Art. 1342. - (1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;
b) la data la care se încasează avansul, pentru plăÑile în avans efectuate înainte de data la care intervine
faptul generator. Fac excepÑie de la aceste prevederi avansurile încasate pentru plata importurilor si a
taxei pe valoarea adăugată aferente importului, precum si orice avansuri încasate pentru operaÑiuni
scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezintă plata parÑială sau integrală a contravalorii
bunurilor si serviciilor, efectuată înainte de data livrării sau prestării acestora;
c) la data extragerii numerarului, pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii realizate prin masini
automate de vânzare, de jocuri sau alte masini similare.

Dupa cum vedeti, interpretarea este ca TVA se aplica la suma care este de plata la data receptiei bunului imobil, receptie care daca se face pe data de 1 Ianuarie 2008, inseamna TVA la toata suma, orice suma achitata anterior fiind considerata DOAR AVANS.
Cam atat.
Daca voi stiti altceva luminati-ma si pe mine. Multumesc.