Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Am si eu o nelamurire,dupa concediul post-natal am voie sa imi i-au concediu fara plata?Daca da la cate zile am dreptul,specificand ca sunt asistenta medicala.Multumesc foarte mult!
Potrivit CCM la nivel de ramura sanitara, in art. 43(1) se stipuleaza ca :
Contractul individual de muncă poate fi suspendat prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată, pentru studii sau pentru interese personale după cum urmează:
a) până la 90 de zile calendaristice pe an pentru situaţii personale sau studiu;
b) până la 12 luni pentru angajare în străinătate;
c) pentru alte situaţii, cu avizul organizaţiilor sindicale.
In alin.2 este precizat faptul ca, în toate cazurile menţionate mai sus se va solicita anterior aprobării cererii de concediu fără plată avizul reprezentanţilor organizaţiilor sindicale afiliate organizaţiilor semnatare ale prezentului contract colectiv de muncă.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.