Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu fara plata

Buna ziua !
Doresc sa stiu daca in cazul in care lucrez in cadrul Ministerului Sanatatii (spital) , am dreptul la concediu fara plata daca seful de sectie nu este deacord?.......la cate zile am dreptul?........
Acest concediu fara plata doresc sa il iau pentru a-mi rezolva unele probleme familiale in starinatate si nu exista rezolvare daca eu trebuie sa merg la serviciu. M-ar interesa pasii pe care trebuie sa-i fac si temeiul legal
va multumesc anticipat
In mod normal codul muncii prevede la art. 148 ca "pentru rezolvarea unor situati personale salariatii au dreptul la concedii fara plata. Durata concediului fara plata se stabileste prin ccm aplicabil sau regulament intern".
Avand in vedere sectorul sanatate mai trebuie avute in vedere si alte aspecte privind desfasurarea activitatii, din actele normative specifice."
Art. 43 din CCM la nivel de ramura sanitara stipuleaza :
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat prin acordul partilor, în cazul concediilor fara plata, pentru studii sau pentru interese personale dupa cum urmeaza:
a) pâna la 90/ de zile calendaristice pe an pentru situatii personale sau studiu;
b) pâna la 12 luni pentru angajare în strainatate;
c) pentru alte situatii, cu avizul organizatiilor sindicale.
(2) În toate cazurile mentionate mai sus se va solicita anterior aprobarii cererii de concediu fara plata avizul reprezentantilor organizatiilor sindicale afiliate organizatiilor semnatare ale prezentului contract colectiv de munca.
va multumesc