Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

o firma straina poate emite factura fara tva pt o firma romaneasca? mentionez ca firma straina presteaza servicii pentru firma romaneasca pe teritoriul romaniei.
ce fel de servicii?
servicii electrice in santier
va factura fara tva.
danike a scris:

va factura fara tva.

Daca
atat beneficiarul cat si prestatorul sunteti inregistrati in scopuri TVA , in state membre diferite.
IAR

Daca
lucrarile sunt in legatura cu un bun imobil, chiar daca beneficiarul nu este inregistrat in scopuri TVA , prestatorul (persoana impozabila inregistrata in scopuri TVA in UE ) va factura fara TVA ,