Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare soc. data suspendarii cand?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare soc. data suspendarii cand?

Buna ziua!Doresc sa-mi suspend activitatea societatii cu data de 01.10.2010,va rog sa-mi spuneti cam cand ar trebui sa depun actele la onrc pentru a suspenda societatea cu aceasta data?Cand se considera suspendata cu data deounerii la onrc sau incheierea judecatoreasca?Multumesc!
Mergeti la Oficiul Registrului Comertului din localitate (sau mai bine spus la cel din judetul respectiv) cu un dosar care va fi ulterior solutionat in maxim o saptamana.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Va intreb acesta chestiune deoarece nu doresc sa platesc imp.forfetar si pt. octombrie 2010 daca se emite incheierea in 10.2010 nu cred in faptul ca va fi scos de la 01.10.2010.Multumesc!
In hotararea AGA veti scrie : "Suspendarea activitatii pe o perioada de 3 ani, incepand de la data de 1.10.2010 pana la data de 1.10.2013" Aceasta va fi data de la care se suspenda activitatea firmei.
daca stabiliti ca data a suspendarii 01. 10. 2010, aveti termen 15 zile sa depuneti actele la ORC. Nu conteaza ca ei au sa va dea actele lucrate DUPA data de 01.10, atat timp cat aveti prevazut in hotararea AGA/decizia asociatului unic, data de 01.10 ca data a intreruperii temporare a activitatii societatii.