avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drepturi de autor pentru difuzare filme
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drepturi de autor pentru difuzare filme

Buna ziua,

Daca institutia mea organizeaza la sediul nostru o seara de vizionare filme si coorganizatorii(de la alta institutie)au dreptul de a difuza filmul respectiv, noua ne trebuie acordul cuiva sau vreun document justificativ?
Putem face reclama in presa si pe afise filmelor respective? Vrem sa utilizam secvente din filme si numele acestora?

Merci
Cel mai recent răspuns: Dinu Turcanu , Consilier juridic 15:37, 9 Septembrie 2010
Nu, pt acea autorizatie se da individual si pt o anumita locatie. Doar daca ar avea autorizatie pt locatia dvs.
Intrebati si la CNC (centrul national al cinematografiei) dar de la UCMR-ADA va trebuie sigur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Difuzare filme intr-un bar nathalie14 nathalie14 Buna ziua, Daca intr-un bar, vrem sa difuzam filme, cu acces gratuit, trebuie doar sa platim drepturile de difuzare sau mai trebuie obtinuta vreo ... (vezi toată discuția)
2 taxe pe muzica de la televizor intr un bar este legala? Paula_22m Paula_22m Buna ziua. Am un bar de 50mp unde am un televizor pt muzica stiri si meciuri de fotbal. Este normal sa platesc la upfr 2 autorizatii pt muzica ? Una pt muzica ... (vezi toată discuția)
Publicitate pe site-uri BIANCA IRINA BIANCA IRINA Daca am un site pe care vreau sa transmit diferite programe live ( eventual si arhiva), piese de teatru, lansare carte, spectacole, etc.. si pe care as putea ... (vezi toată discuția)