Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drepturi de autor pentru difuzare filme
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drepturi de autor pentru difuzare filme

Buna ziua,

Daca institutia mea organizeaza la sediul nostru o seara de vizionare filme si coorganizatorii(de la alta institutie)au dreptul de a difuza filmul respectiv, noua ne trebuie acordul cuiva sau vreun document justificativ?
Putem face reclama in presa si pe afise filmelor respective? Vrem sa utilizam secvente din filme si numele acestora?

Merci
Nu, pt acea autorizatie se da individual si pt o anumita locatie. Doar daca ar avea autorizatie pt locatia dvs.
Intrebati si la CNC (centrul national al cinematografiei) dar de la UCMR-ADA va trebuie sigur.