avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... semnare act aditional la contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

semnare act aditional la contract individual de munca

Buna seara!ma confrunt cu urmatoarea problema:la CIM s-a facut un act aditional pentru diminuarea orelor de munca de la 8 la 4 si a salariului de la 544 net la 290 net.Mi s-a spus ca acest act nu trebuie semnat de mine drept pentru care nici nu mi-a fost prezentat.Am fost instiintata verbal.Este o procedura corecta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:57, 9 Septembrie 2010
Nu. Daca veti considera ca nu riscati, faceti contestatie. Cum ati semnat CIM-ul, trebuie sa semnati orice act aditional.
marlenlaura a scris:

Buna seara!ma confrunt cu urmatoarea problema:la CIM s-a facut un act aditional pentru diminuarea orelor de munca de la 8 la 4 si a salariului de la 544 net la 290 net.Mi s-a spus ca acest act nu trebuie semnat de mine drept pentru care nici nu mi-a fost prezentat.Am fost instiintata verbal.Este o procedura corecta?

Actul aditional la CIM se semnaza de ambele parti.
Daca se trece la un contract de munca cu timp partial trebuie sa cunoasteti faptul ca angajatorul nu va poate cere sa faceti ore suplimentare adica sa lucrati mai mult de 4 ore pe zi chiar si daca ar fi platite.
marlenlaura a scris:

Buna seara!ma confrunt cu urmatoarea problema:la CIM s-a facut un act aditional pentru diminuarea orelor de munca de la 8 la 4 si a salariului de la 544 net la 290 net.Mi s-a spus ca acest act nu trebuie semnat de mine drept pentru care nici nu mi-a fost prezentat.Am fost instiintata verbal.Este o procedura corecta?


In conformitate cu dispoziţiile art. 41 alin.1 din Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală c.i.m. dar numai in conditiile prevazute de lege.

Prin urnare, daca acest act nu a fost semnat de catre dvs puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii de fals si uz de fals.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare cim claudia_popescu claudia_popescu Buna ziua. Lucrez intr-o institutie bugetara si am urmatoarea situatie. Un salariat care in urma cu 6 luni a suferit un accident de masina si care in toata ... (vezi toată discuția)
Micsorarea salariului fara stirea salariatului alin13c alin13c Buna ziua, Vineri am aflat ca eu de 2 luni am salariul micsorat la minim pe economie, de la 2500 la 785 net, fara acordul meu si fara a semna act aditional. ... (vezi toată discuția)