Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... semnare act aditional la contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

semnare act aditional la contract individual de munca

Buna seara!ma confrunt cu urmatoarea problema:la CIM s-a facut un act aditional pentru diminuarea orelor de munca de la 8 la 4 si a salariului de la 544 net la 290 net.Mi s-a spus ca acest act nu trebuie semnat de mine drept pentru care nici nu mi-a fost prezentat.Am fost instiintata verbal.Este o procedura corecta?
Nu. Daca veti considera ca nu riscati, faceti contestatie. Cum ati semnat CIM-ul, trebuie sa semnati orice act aditional.
marlenlaura a scris:

Buna seara!ma confrunt cu urmatoarea problema:la CIM s-a facut un act aditional pentru diminuarea orelor de munca de la 8 la 4 si a salariului de la 544 net la 290 net.Mi s-a spus ca acest act nu trebuie semnat de mine drept pentru care nici nu mi-a fost prezentat.Am fost instiintata verbal.Este o procedura corecta?

Actul aditional la CIM se semnaza de ambele parti.
Daca se trece la un contract de munca cu timp partial trebuie sa cunoasteti faptul ca angajatorul nu va poate cere sa faceti ore suplimentare adica sa lucrati mai mult de 4 ore pe zi chiar si daca ar fi platite.
marlenlaura a scris:

Buna seara!ma confrunt cu urmatoarea problema:la CIM s-a facut un act aditional pentru diminuarea orelor de munca de la 8 la 4 si a salariului de la 544 net la 290 net.Mi s-a spus ca acest act nu trebuie semnat de mine drept pentru care nici nu mi-a fost prezentat.Am fost instiintata verbal.Este o procedura corecta?

In conformitate cu dispoziţiile art. 41 alin.1 din Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală c.i.m. dar numai in conditiile prevazute de lege.

Prin urnare, daca acest act nu a fost semnat de catre dvs puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii de fals si uz de fals.
~ Conținut șters la cerere ~