Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... factura servicii telefonie mobila neplatita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

factura servicii telefonie mobila neplatita

Buna,

Am facut un contract cu Orange in urma cu aprox. 8 ani. Am luat si un telefon gratuit pentru ca am incheiat contract cu ei. Am facut acest contract pentru ca firma la care lucram in momentul respectiv imi platea factura pt. convorbirile telefonice, pt. ca foloseam telefonul si in interes de serviciu. Ultima factura in valoarea de aprox 150 ron a ramas neplatita, factura e de vreo 6 - 7 ani. Acum am primit o scrisoare acasa de la o firma de recuperari (EOS) careia Orange i-a cedat creantele ca ma vor da in judecata daca nu platesc suma de apox. 900 ron. Mentionez ca am mai primit somatii de la aceasta firma dar ca nu erau asa amenintatoare ca aceasta. Stiu ca o factura se prescrie dupa 3 ani de la data emiterii daca nu am facut nici o plata sau un angajament de plata cu firma emitenta (Orange).
Va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa ma actioneze in judecata aceasta firma, contractul acela mai are vreo valoare dupa atatia ani? E posibila executarea silita sau punerea sub sechestru a bunurilor care le detin pentru suma de 150 ron?
E legal sa-mi ceara asa mari penalitati?
Astept raspuns.
Cu stima
Daca de la data scadenta a platii ultimei facturi ,firma de telefonie nu a formulat actiune impotriva dvs.pt. recuperarea creantei in termen de trei ani,a intervenit prescriptia dreptului material la actiune,potrivit decretului 167/1958.

andymaurul
andymaurul a scris:

Daca de la data scadenta a platii ultimei facturi ,firma de telefonie nu a formulat actiune impotriva dvs.pt. recuperarea creantei in termen de trei ani,a intervenit prescriptia dreptului material la actiune,potrivit decretului 167/1958.

andymaurul

Ma scuzati ca intervin ca si eu am o problema asemanatoare.
Intrebare. Instintarea de plata intrerupe termenul de prescriptie??
Nu.

andymaurul
Stati linistit, sunt doar simple amenintari. Daca cei de la EOS insista cu telefoanele, solicitati in scris detaliile si documentele justificative privitoare la asa zisa creanta. Nu veti primi nimic, iar in cazul in care primiti astfel de detalii, contestati-le si invocati prescriptia. Dupa aceea, solicitati sa nu va mai deranjeze. Se poate sa va angajati un avocat care sa tina legatura cu ei si sa indeplineasca aceste formalitati. Veti fi mai putin stresat, iar costul va fi redus.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU