Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura platita de doua ori
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura platita de doua ori

Daca am platit unui furnizor o factura de doua ori, ce actiune ar trebui sa introducem? Furnizorul nu ne mai raspunde la telefon si nici la faxurile pe care i le-am trimis, prin care i-am cerut sa ne inapoieze banii pe care i-am platit din eroare.
notificare de punere in intarziere sa plateasca, apoi actiune in instanta pe imbogatire fara just temei - plata nedatorata.
Convocare la conciliere directa. Daca litigiul nu se rezolva pe cale amiabila, introduceti actiune intemeiata pe art. 1092 al. 1 C.civ. (plata nedatorata)
"Art. 1092. – Orice plata presupune o datorie; ceea ce s-a platit fara sa fie debit este supus repetitiunii."
Denisa Stanca, Avocat