avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general POT FI ACUZAT DE EVAZIUNE FISCALA? DACA AM EMIS O ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

POT FI ACUZAT DE EVAZIUNE FISCALA? DACA AM EMIS O FACTURA IN IANUARIE PENTRU O FRIMA DIN STRAINATATE SI ABIA ACUM AM GASIT FACTURILE , LE POT INREGISTRA ACUM?SAU SA NU IMI FAC GRIJI

IN IANUARIE AM EFECTUAT UN SERVICIU PT O FIRMA PLATITOARE DE TVA DIN UNGARIA, CONTRAVALOAREA SERVICIULUI ESTE DE 2000 DE EURO, DIN IANUARIE NU AM MAI AVUT ACTIVITATE NU AM PREDAT NICAIERI NIMIC , SI ACUM AM GASIT CELE 2 FACTURI PE CARE AM INCASAT SUMA RESPECTIVA. INTREBAREA ESTE , DACA FINANTELE DIN ROMANIA AU DE UNDE AFLA DESPRE ACEST SERVICIU SI DESPRE BANI INCASATI? DIN MOMENT CE EU NU AM DAT NICI CONTRACT DE PRESTARI SERVICII NICI FACTURA DESPRE CARE VORBIM. COMUNICA CELE 2 INSTITUTII? NU AS VREA SA RISC EVAZIUNEA FISCALA PT O SUMA MODICA ...16% DIN CEI 2000 DE EURO. FIINDCA EU SUNT FIRMA PLATITOARE DE IMPOZIT PE PROFIT IN ROMANIA
Cel mai recent răspuns: Management Account , Consultant fiscal 11:06, 11 Septembrie 2010
:offtopic:
mesajle scrise cu majuscule sunt greu de citit si de aceea regulamentul de postare recomanda ca acest mod de scriere sa fie evitat. Multumesc

~~~
Aveti activitatea suspendata la firma ?
La un eventual control, la oricare dintre cele doua firme se poate descoperii problema. Firma din Ungaria figureaza cu o plata nejustificata, iar firma din Romania cu o incasare nefacturata. Eu ma intreb cum de nu a sesizat contabilul problema asta.
nego_777 a scris:

La un eventual control, la oricare dintre cele doua firme se poate descoperii problema. Firma din Ungaria figureaza cu o plata nejustificata, iar firma din Romania cu o incasare nefacturata. Eu ma intreb cum de nu a sesizat contabilul problema asta.


Contabila nu a mai dat nici un semn de viata si acum nu imi ridica telefonul, practic se pare ca se spala pe mana, intrebarea este daca pot face ceva cu cele 2 facturi acum?
Magda Staicu a scris:

:offtopic:
mesajle scrise cu majuscule sunt greu de citit si de aceea regulamentul de postare recomanda ca acest mod de scriere sa fie evitat. Multumesc

~~~
Aveti activitatea suspendata la firma ?

Nu inca, dar nu am avut nici o activitate din ianuarie

Un exemplar din facturi trebuie sa ajunga la firma din Ungaria si trebuie inregistrate in contabilitate; e destul de complicata pb. dar oricum cred ca asta este una din probleme avand in vedere ca nu s-au mai depus declaratii din ianuarie. Cu firmele nu e de joaca, avand in vedere foamea care este la buget.

Alte discuții în legătură

Declaratia 390 ioana  stefanescu ioana stefanescu In prezent firma la care lucrez are un control fiscal cu tematica \"generala \".Pe parcursul acestui control echipa ... (vezi toată discuția)
Registrul operatorilor intracomunitari! ContSters137674 ContSters137674 Buna seara! Am preluat o societate care emite facturi pentru serviciile efectuate de muncitorii acesteia catre o societate din Italia (deci practic muncitorii ... (vezi toată discuția)
Declaratii rectificative maria radulescu maria radulescu Va rog sa imi spuna cineva daca stie , declaratiile rectificative se depun numai cu amenda? asa am auzit niste zvonuri Multumesc frumos (vezi toată discuția)