Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... exista conflict de interese intre un functionar public ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

exista conflict de interese intre un functionar public de executie din administratia locala si consilier juridic la o firma privata?

Buna ziua

sunt functionar public si, avand in vedere scaderile salariale sunt nevoita sa gasesc un al doilea job. Intrebarea mea este, daca exista un conflict de interese in cazul in care ma angajez ca jurist sau consilier juridic la o firma privata, avand in vedere ca activitatea firmei nu are legatura cu acte eliberate de administratia locala.

va multumesc
ultima noutate in domeniu:

"Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului."(legea 330/2009)

Conditia mi se pare clara:da, in sector privat,nu legatura directa sau indirecta....

N-am intalnit inca situtii concrete, dar trebuie in
Legea de organizare a activitatii de consilier juridic spune destul de clar ca desfasurarea acestei meserii este incompatibila cu orice alta activitate salariata, la public sau privat. Asa ca nu functia publica este incompatibila cu postul de consilier juridic, ci invers.
Legea 514/2003:
Art. 10.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.
#-o
multumesc mult
ma bucur mult ca presedintele ne recomanda un al doilea job, pentru a putea avea un trai care tinde spre decent, dar, ne ingradeste posibilitatile....
ma intreb ce variante exista pentru un functionar public, cu venituri sub 1000 de lei, sa desfasoare o activitate pentru completarea veniturilor, in cazul in care nu are talente artistice.....:O
Presedintele face indemnul la un al doilea job insa el se refera la un job la negru ca despre legislatie nu are habar.
mikypop a scris:

#-o
multumesc mult
ma bucur mult ca presedintele ne recomanda un al doilea job, pentru a putea avea un trai care tinde spre decent, dar, ne ingradeste posibilitatile....
ma intreb ce variante exista pentru un functionar public, cu venituri sub 1000 de lei, sa desfasoare o activitate pentru completarea veniturilor, in cazul in care nu are talente artistice.....:O

Sunt variante pentru functionarii publici , lasand la o parte acea exceptie cu privire la consilierii juridici, ...:)