Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum voi demonstra pe viitor?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum voi demonstra pe viitor?

Buna dimineata tuturor.
As vrea sa supun atentiei Dumneavoastra urmatoarea speta.
Sotul meu si cu mine ne vom muta in curind in locuinta socrilor mei , care de fapt e numai a Socarei, ea nefiind casatorita legal cu Socrul; au trait in concubinaj vreme de peste 25 de ani ea motivindu-i "o sa ma marit cu tine numai cind ai sa te lasi de bautura." Ma rog, nu este treaba mea sa judec si nici nu e asta speta.
Din relatia celor doi Socri au rezultat trei copii: un baiat (Sotul meu - 28 de ani) si doua Fete (de 21, respectiv 19 ani).
In vederea mutarii noastre acolo am facut, Sotul si cu mine, niste investitii in apartamentul respectiv: diverse reparatii, montat usa de intrare care sa asigure o siguranta mai mare, pus geamuri termopan, schimbat partial mobila etc. Am exemplificat putin pentru a va face o idee asupra valorii prezente a investiiilor facute de noi. Ne cam luase valul si vroiam sa facem mai multe insa atunci a aparut intrebarea: stai putin! noi facem aici una si alta, am bagat deja ceva bani in casa asta care nu ne apartine in nici un fel si pe viitor (in perspectiva cind Socra nu va mai fi) Socrul sau Fetele pot oricind sa ne dea afara motivind ca noi nu avem nici un act ...
Si acum intrebarea: ce demersuri se pot face in aceasta situatie? La decesul Soacrei, care va fi ordinea de venire la succesiune? Am si eu, in calitate de Nora, ceva drepturi? Dar Socrul - concubin? Este mai bine, ca masura de precautie ca inainte de ... Marele Sfirsit ... Soacra sa faca un testament (as vrea detalii si despre acesta: se merge la notar sau cum?) in care sa spuna explicit ce anume si cui lasa mostenire?
Ramin in asteptarea sfaturilor Dumneavoastra competente si va multumesc cu anticipatie.
Beatrice

beatrice_g a scris:

Buna dimineata tuturor.
As vrea sa supun atentiei Dumneavoastra urmatoarea speta.
Sotul meu si cu mine ne vom muta in curind in locuinta socrilor mei , care de fapt e numai a Socarei, ea nefiind casatorita legal cu Socrul; au trait in concubinaj vreme de peste 25 de ani ea motivindu-i "o sa ma marit cu tine numai cind ai sa te lasi de bautura." Ma rog, nu este treaba mea sa judec si nici nu e asta speta.
Din relatia celor doi Socri au rezultat trei copii: un baiat (Sotul meu - 28 de ani) si doua Fete (de 21, respectiv 19 ani).
In vederea mutarii noastre acolo am facut, Sotul si cu mine, niste investitii in apartamentul respectiv: diverse reparatii, montat usa de intrare care sa asigure o siguranta mai mare, pus geamuri termopan, schimbat partial mobila etc. Am exemplificat putin pentru a va face o idee asupra valorii prezente a investiiilor facute de noi. Ne cam luase valul si vroiam sa facem mai multe insa atunci a aparut intrebarea: stai putin! noi facem aici una si alta, am bagat deja ceva bani in casa asta care nu ne apartine in nici un fel si pe viitor (in perspectiva cind Socra nu va mai fi) Socrul sau Fetele pot oricind sa ne dea afara motivind ca noi nu avem nici un act ...
Si acum intrebarea: ce demersuri se pot face in aceasta situatie? La decesul Soacrei, care va fi ordinea de venire la succesiune? Am si eu, in calitate de Nora, ceva drepturi? Dar Socrul - concubin? Este mai bine, ca masura de precautie ca inainte de ... Marele Sfirsit ... Soacra sa faca un testament (as vrea detalii si despre acesta: se merge la notar sau cum?) in care sa spuna explicit ce anume si cui lasa mostenire?
Ramin in asteptarea sfaturilor Dumneavoastra competente si va multumesc cu anticipatie.
Beatrice

1. La decesul soacrei mostenitori sunt doar cei trei copii. Socrul nefiind casatorit legitim nu mosteneste nimic.
2. Soacra poate sa faca testament in care sa specifice ce anume si cui ii lasa mostenire.
3. Soacra poate sa va faca contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si drept de uzufruct viager.
Actele se vor incheia la un notar public.