Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... inlocuire comision risc cu comision administrare banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

inlocuire comision risc cu comision administrare banca

Institutia bancara la care am un contract de credit ipotecar a facut un comunicat din care citez :

"In vederea aplicarii prevederilor OUG 50/2010 si a respectarii cerintei stabilite in cuprinsul acesteia privind asigurarea conformitatii cu noile
prevederi legale a fiecarui contract de credit, banca isi invita clientii pana pe data de 17 septembrie a.c. la sediul sucursalei/agentiei de
unde acestia au achizitionat creditele pentru semnarea actului aditional corespunzator si pentru a primi noul grafic de rambursare, modificat
astfel incat sa reflecte noile conditii contractuale. In acest sens procesul de notificare a clientilor a inceput deja si are in vedere intregul
portofoliu de credite al bancii.
(iii) comisionul de risc, agreeat cu clientii prin semnarea conventiilor de credit, se va redenumi
„comision de administrare credit”, urmand a fi datorat in continuare, conform perioadei mentionate in cuprinsul conventiei, in aceeasi valoare
procentuala. Acest comision reprezinta costul pentru administrarea de catre banca a creditului din perspectiva riscurilor asumate
de catre aceasta prin punerea la dispozitie a imprumutului."

Doresc sa-mi spuneti daca este normal ca sa modifice numele comisionului din comison de risc in comision de administrare avand in vedere ca acest comision de risc este considerat abuziv si contravine OUG. 50/2010.
Doresc sa refuz semnarea acestui act aditional si sa inaintez o cerere in care sa specific ca nu sunt de acord cu redenumirea comisionului de risc ca fiind comision administrare credit si sa solicit eliminarea comisionului de risc,Este posibil ca in cazul in care nu semnez acest act aditional banca sa ma oblige la achitarea integrala a creditului?
As dori daca se poate sa-mi faceti o formulare pentru renuntarea la aceste comisioane care sa nu lase loc de interpretari.

Va multumesc din suflet!
alinatug, utilizator