avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... inlocuire comision risc cu comision administrare banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

inlocuire comision risc cu comision administrare banca

Institutia bancara la care am un contract de credit ipotecar a facut un comunicat din care citez :

"In vederea aplicarii prevederilor OUG 50/2010 si a respectarii cerintei stabilite in cuprinsul acesteia privind asigurarea conformitatii cu noile
prevederi legale a fiecarui contract de credit, banca isi invita clientii pana pe data de 17 septembrie a.c. la sediul sucursalei/agentiei de
unde acestia au achizitionat creditele pentru semnarea actului aditional corespunzator si pentru a primi noul grafic de rambursare, modificat
astfel incat sa reflecte noile conditii contractuale. In acest sens procesul de notificare a clientilor a inceput deja si are in vedere intregul
portofoliu de credite al bancii.
...
(iii) comisionul de risc, agreeat cu clientii prin semnarea conventiilor de credit, se va redenumi
„comision de administrare credit”, urmand a fi datorat in continuare, conform perioadei mentionate in cuprinsul conventiei, in aceeasi valoare
procentuala. Acest comision reprezinta costul pentru administrarea de catre banca a creditului din perspectiva riscurilor asumate
de catre aceasta prin punerea la dispozitie a imprumutului."

Doresc sa-mi spuneti daca este normal ca sa modifice numele comisionului din comison de risc in comision de administrare avand in vedere ca acest comision de risc este considerat abuziv si contravine OUG. 50/2010.
Doresc sa refuz semnarea acestui act aditional si sa inaintez o cerere in care sa specific ca nu sunt de acord cu redenumirea comisionului de risc ca fiind comision administrare credit si sa solicit eliminarea comisionului de risc,Este posibil ca in cazul in care nu semnez acest act aditional banca sa ma oblige la achitarea integrala a creditului?
As dori daca se poate sa-mi faceti o formulare pentru renuntarea la aceste comisioane care sa nu lase loc de interpretari.

Va multumesc din suflet!
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2010
alinatug, utilizator

Alte discuții în legătură

Oug 50/2010 logodnica logodnica Buna ziua, In articoul din WALL-STREET publicat in 03.09.2010, dl. Cristian Radu – Director Directie Managementul Retelei din cadrul Volksbank a ... (vezi toată discuția)
Banca poate transforma comisionul de risc in comision de administrare? Magda74 Magda74 Am un credit la o banca si luna aceasta am aflat ca banca a renuntat la comisionul de risc(conform OUG.50) dar acest comision de fapt a ramas doar ca acum se ... (vezi toată discuția)
Comision redenumit liviklivik liviklivik care lege spune ca se pot redenumi comisionale, de ex: comisionul de risc/de monitorizare credit se redenumeste in comision de administrare credit (vezi toată discuția)