Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creante si furnizori
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creante si furnizori

AM preluat de curind o societate,dar am mici problem cu soldurile la 411 si 401 din Balanta.Situatia este urmataorea:-LA ct.411 am citva clienti neincasati din 2006#-o
s-a ajuns la situatia aceasta pt. cacontabila de atunci nu a tinut evidenta pe parteneri
la clienti la care sau facut facturi pentru ,c-zile pe internet la prestari servici,i-a bagat pe toti la "diversi".Pe parcursul anilor a scazut soldul pe masura achitari unor facturi dar au ramas in sold clienti(persoane fizice)care aveau restante la achitarea integrala a facturi.La o verificare si clarificarea acestor sume s-a ajuns la aceasta problema,adica sunt un nr. de 5clienti Pf. la care s-au emis facturi si care nu sunt achitate toatal.Necazul este ca nu am cum sa-i contactez pe acesti clienti.
ce se poate face cu acest sold?un sfat va rog....
trecerea pe cheltuieli?trecerea pe ct.491-ajustari pt.deprecierea creantelor?
mentioneez ca acelasi lucru l-am intimpinat si la ct.401 -furnizori#-onu am la cine plati niste fact. in sold..nu gasim firmele,administratorul spune ca nu are timp sa-i caute si ca daca ei nu au cerut bani sa fie sanatosi....
multumesc pentru orice sfat....!!:(
Din ceea ce stiu eu ,exista un termen de prescriptie care este de 5 ani.Pana atunci Dvs sunteti obligata sa contactati furnizorii,ii puteti gasi cu ajutorul ONRC-ului,iar clientii persoane fizice ,nu au inscrise pe facturile emise adresele si CNP? Ii actionati in judecata si ii gasesc dansii.Eu asa am procedat.
Odata cu inventarierea anuala a patrimoniului va trebui sa delimintati din soldul total preluat, suma neidentificabila pe furnizori.

In situatia in care puteti sa determinati vechimea acesteia, ar fi bine sa efectuati o separare pe vechimi.

Pentru creantele comerciale, termenul general de prescriere este de 3 ani.
Dupa trei ani soldurile conturilor de datorii comerciale si civile pot fi prescrise prin includerea acestora in venituri (impozabile) 401-7588.

In situatia in care ulterior prescrierii apar plati efectuatate, plata va fi tratata ca si o cheltuiala deductibila (atentie insa la evidenta sumelor prescrise si incluse pe venituri impozabile)
Management Account, Consultant fiscal
multumesc..pt.raspunsuri
dar ce spune-ti de ct.491-ajustari pt. deprecierea creantelor?
oarear fi o solutie..?
iulia53 a scris:

multumesc..pt.raspunsuri
dar ce spune-ti de ct.491-ajustari pt. deprecierea creantelor?
oarear fi o solutie..?

Ajustarile se fac atunci cand ar exista o posibilitate de incasare, astfel se scot clientii din "clienti" (4111) si se trec in "clienti incert"i (4118), concomitent se face ajustarea 681=491, la incasare se anuleaza ajustarea 491=781. Din cate explicati dvs nu ar mai exista acesta posibilitate si oricum sumele sunt prescrise. Va recomand sa treceti direct clientii acestia pe 654 si furnizorii pe 758, documente justificative -documentele de inventariere anuala.
va multumesc f. mult,,:D:luck: