Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovire fara a necesita ingrijiri medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovire fara a necesita ingrijiri medicale

As dori va rog frumos sami raspunda cineva daca am fost lovit fara a necesita ingrijiri medicale pot depune plingere penala sau sfatuitima ce pot face in acest caz
Da, puteti depune plangere, daca stiti ca va puteti sustine acuzele. Sa aveti martori . Fapta se incadreaza la ,,loviri si alte violente" . Persoana este protejata prin lege impotriva oricaror acte de violenta, nefiind o conditie sa fie batuta mar pentru a i se face dreptate.
Pentru infractiunea de loviri si alte violente se poate formula plangere si fara certificat medico-legal- temei de drept art.180 al.1 sau al.2 daca vorbim de lovire asupra membrilor familiei.
Plangerea de depune la organul de cercetare penala fie la parchetul de pe langa instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului si trebuie probata cu 2 martori.
Aveti de asemena posibilitatea de a va constitui parte civila in procesul penal atat cu despagubiri materiale cat si cu daune morale sau numai cu daune morale -in functie de imprejurarile concrete.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat