Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... COPII MOSTENITORI,SAU NU ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

COPII MOSTENITORI,SAU NU ?

In luna iulie 1987,cetateanul X,cu ocazia dezbaterii succesiunii (dupa decesul parintelui),renunta expres la mostenire in favoarea fratilor.
In momentul renuntarii,cetateanul X,avea un copil in varsta de 1,5 ani,iar al doilea copil era pe punctul de a se naste.
Daca tatal acestor copii,cetateanul X,a renuntat la mostenire,copiii mai au vreun drept asupra a ceea ce i s-ar fi cuvenit tatalui,de pe urma bunicilor (parintii tatalui) ?
Motivarea in drept,v-as ruga,in orice situatie s-ar afla.
Va multumesc.
Drepturile celor doi copii relativ la mostenirea lasata de catre bunicii lor ar putea fi luate in discutie numai in conditiile decesului tatalui lor (persoana renuntatoare).
Dar, atat timp cat tatal lor este in viata copii nu au vocatie succesorala, nu mostenesc.
In plus insa, in acesta speta, datorita renuntarii exprese la mostenire, copii nu pot veni la mostenire prin reprezentare. (vezi art. 698 C. civ.)
Ar fi putut eventual sa vina la mostenire in nume propriu dar existenta unchilor exclude acest drept pentru descendentii renuntatorului.
florinraican a scris:

Drepturile celor doi copii relativ la mostenirea lasata de catre bunicii lor ar putea fi luate in discutie numai in conditiile decesului tatalui lor (persoana renuntatoare).
Dar, atat timp cat tatal lor este in viata copii nu au vocatie succesorala, nu mostenesc.
In plus insa, in acesta speta, datorita renuntarii exprese la mostenire, copii nu pot veni la mostenire prin reprezentare. (vezi art. 698 C. civ.)
Ar fi putut eventual sa vina la mostenire in nume propriu dar existenta unchilor exclude acest drept pentru descendentii renuntatorului.

Tatal copiilor a decedat.
Ce ar putea face copii acum,pentru a avea drept la mostenirea din partea bunicilor,chiar daca tatal lor a renuntat la mostenire ?
Parerea mea este ca in caz de deces al renuntatorului, partea de mostenire la care ar fi avut dreptul nu se transmite la proprii mostenitori.
Asadar raspunsul meu (in conditiile in care renuntarea se pare ca indeplineste toate conditiile de forma si fond) este ca nu mai pot face nimic fiind straini de mostenire.
buna dimineata.
daca tatal celor doi copiii a renuntat la cota parte ce i se cevenea in urma decesului ambilor sai parinti, acestia nu mai au dreptul la nimic din succesiunile respective, urmare a renuntarii tatalui lor la acest drept.
dar daca tatal lor a renuntat doar la o parte din succesiune, de exemplu, a renuntat doar la cota parte ce i se cuvenea urmare a decesului unuia dintre parintii sai, cei doi copii au drepul sa culeaga cota parte din succesiune, la care tatal lor nu a renuntat.
de exemplu, daca s-a dezbatut doar succesiunea dupa bunicul/bunica nepotilor si tatal lor a renuntat la cota parte din succcesiune , cei doi nu mai pot face nimic in ceea ce priveste cota la care s-a renuntat .
dar nepotii au dreptul la cota parte cuvenita din succesiunea dupa celalalt parinte al tatalui lor, la care acesta nu a renuntat.
sper ca m-am facut inteleasa :sorry:
roxanel a scris:

buna dimineata.
daca tatal celor doi copiii a renuntat la cota parte ce i se cevenea in urma decesului ambilor sai parinti, acestia nu mai au dreptul la nimic din succesiunile respective, urmare a renuntarii tatalui lor la acest drept.
dar daca tatal lor a renuntat doar la o parte din succesiune, de exemplu, a renuntat doar la cota parte ce i se cuvenea urmare a decesului unuia dintre parintii sai, cei doi copii au drepul sa culeaga cota parte din succesiune, la care tatal lor nu a renuntat.
de exemplu, daca s-a dezbatut doar succesiunea dupa bunicul/bunica nepotilor si tatal lor a renuntat la cota parte din succcesiune , cei doi nu mai pot face nimic in ceea ce priveste cota la care s-a renuntat .
dar nepotii au dreptul la cota parte cuvenita din succesiunea dupa celalalt parinte al tatalui lor, la care acesta nu a renuntat.
sper ca m-am facut inteleasa :sorry:

Da,am inteles.
Dar,la momentul in care tatal a renuntat la mostenire,decedase al doilea parinte al sau. Deci,sa inteleg ca fiind vorba de al doilea parinte decedat,succesiunea dupa primul parinte fusese deja dezbatuta la ora dezbaterii succesiunii dupa al doilea parinte ? In acest caz,copiii nu ar avea dreptul la nimic ? Sau este posibil ca dupa primul parinte al tatalui lor,tatal,sa nu fi renuntat la mostenire atunci ? Ar fi posibil ca dupa bunica decedata inaintea bunicului,copii acestia sa aiba vreun drept ?
Multumesc.
gigelas, utilizator