avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA platit in alt stat UE - cum se procedeaza ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA platit in alt stat UE - cum se procedeaza ?

Buna ziua.
Daca am un client in UE la care ii livrez marfa din propria lui tara ( furnizorul in acest caz mi-a emis factura cu tva local ) cum procedez cu TVA in Romania ?
Adaug tranzactia la 390 si 301 sau nu ?
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 19:14, 13 Septembrie 2010
facturati fara tva, locul livrarii fiind tara respectiva UE (locul unde se gaseste marfa in momentul expedierii sau locul unde marfa este pusa la dispozitia clientului).

in 390 se declara doar livrarile intracomunitare de bunuri, ori aici nu este cazul intrucat marfa nu paraseste teritoriul respectivei tari membre UE.

formularul 301 il depun doar persoanele neplatitoare de tva, atunci cand achizitioneaza bunuri sau servicii din UE, taxabile in romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

> tva vanzare extracomunitara element94 element94 Buna ziua. Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ? (vezi toată discuția)
Activitati economice desfasurate pe teritoriul italiei. regimul tva paolo979 paolo979 S.C. ROM. (platitoare TVA 19%) achizitioneaza marfa de la Furnizor: S.C .ITALIA (platitor TVA 20%). Furnizorul (S.C. ITALIA) trimite factura catre S.C. ROM: ... (vezi toată discuția)
Completare decont 300 tva pentru pfa Mark68 Mark68 Buna ziua! Am un PFA inregistrat in ROI si prestez servicii intracomunitare emitand facturi cu TVA 0.(netaxabil in Romania conf. art. 133 alin 2 Cod ... (vezi toată discuția)