Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA platit in alt stat UE - cum se procedeaza ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA platit in alt stat UE - cum se procedeaza ?

Buna ziua.
Daca am un client in UE la care ii livrez marfa din propria lui tara ( furnizorul in acest caz mi-a emis factura cu tva local ) cum procedez cu TVA in Romania ?
Adaug tranzactia la 390 si 301 sau nu ?
facturati fara tva, locul livrarii fiind tara respectiva UE (locul unde se gaseste marfa in momentul expedierii sau locul unde marfa este pusa la dispozitia clientului).

in 390 se declara doar livrarile intracomunitare de bunuri, ori aici nu este cazul intrucat marfa nu paraseste teritoriul respectivei tari membre UE.

formularul 301 il depun doar persoanele neplatitoare de tva, atunci cand achizitioneaza bunuri sau servicii din UE, taxabile in romania.