Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

In cazul in care sunt 2 mostenitori, iar unul pentru mama defuncta si-a execrcitat dreptul de optiune succesorala prin declaratie in termenul legal de 6 luni ,iar tatal decedat de 10 ani, si nu s-a dezbatut succesiunea ,celalat mostenitor cat primeste la dezbaterea succesiunii daca nu si-a exprimat dreptul de optiune de la mama, avand in vedere ca si mama mostenea din partea tatalui 1/4 ? Mai primeste ceva de la mama sau este declarat strain de partea mamei de mostenire cel care nu a facut optiunea in termenul legal ? Multumesc.
silviu, utilizator
poate ca a acceptat mostenirea tacit, iar in ceea ce priveste cota depinde din ce clasa face parte
ce grad de rudenie avea cu mama cel care nu a acceptat expres mostenirea?
gradul I fiica.