avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

In cazul in care sunt 2 mostenitori, iar unul pentru mama defuncta si-a execrcitat dreptul de optiune succesorala prin declaratie in termenul legal de 6 luni ,iar tatal decedat de 10 ani, si nu s-a dezbatut succesiunea ,celalat mostenitor cat primeste la dezbaterea succesiunii daca nu si-a exprimat dreptul de optiune de la mama, avand in vedere ca si mama mostenea din partea tatalui 1/4 ? Mai primeste ceva de la mama sau este declarat strain de partea mamei de mostenire cel care nu a facut optiunea in termenul legal ? Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 14 Septembrie 2010
silviu, utilizator
Cel mai recent răspuns: silviu , utilizator 18:13, 14 Septembrie 2010
poate ca a acceptat mostenirea tacit, iar in ceea ce priveste cota depinde din ce clasa face parte
ce grad de rudenie avea cu mama cel care nu a acceptat expres mostenirea?
gradul I fiica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mela57 mela57 in cat timp de la deces trebuie facuta succesiunea? (vezi toată discuția)
Succesiune: obligatorie in 6 luni de la deces? dona77 dona77 In ianuarie anul acesta a decedat tatal meu; de la Primarie ni s-a spus ca in termen de 6 luni trebuie sa facem o succesiune (si pt asta, sa iau legatura cu un ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire efuionut efuionut Situatia sta in felul urmator, Bunicii din partea tatalui meu, mama si tatal meu au decedat si tatal meu mai are o sora. Din totdeauna tatal meu si mama mea ... (vezi toată discuția)