Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

chiar daca celalat nu a facut optiunea succesorala/ si nici nu a participat nici laa mama nici la tat cu sarcinile mostenirii si nici cu conservarea masei succesorale?
daca nu a acceptat mostenirea in nici un fel atunci nu are dreptul la nimic, e considerat renuntator, dar daca a cceptat tacit are dreptul, trebuie analizat cazul in amanunt
dar celalat care a suportat toate aceste sarcini lae mosteniri din banii proprii nu ramane defavorizat ? Mai ales ca pina la decesul mamei in 2010 a locuit in acea curte si nu a platit nici macar impozitul casei de la moartea tatalui , nu a platit nimic din care sa rezulte ca a facut o acceptare tacita a succesiunii tatalui.Ba mai mult pe mama o batea . are reclamatii la politie, ii lua pensia , o dadea afara pe strada si incuia poarta si celalat copil trebuia sa vina de la 5 km sa o duca in casa , sa o duca la spital , sa ii procure medicamnte sa o viziteze si sa o intretina la spital pe banii familiei.Cum este acest lucru apreciat ? Este normal ca mostenirea sa fie tot de 1/2? cand celalat a platit totul?
cel mai util e sa vorbiti personal cu un avocat.
la partaj se imparte atat activul cat si pasivul (datorii, sarcini) conform cotei fiecaruia, oricum cred ca e indicat sa vb cu un avocat