avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa cumpar o casa pe teren concesionat.ce trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa cumpar o casa pe teren concesionat.ce trebuie verificat?

buna ziua.am si eu o intrebare(cred ca mai multe de fapt).parintii mei vor sa vanda apartamentul si sa cumpere o casa in comuna pantelimon,pe un teren concesionat.ce trebuie sa verific la acea casa si teren?ce acte trebuie sa aiba persoana care imi vinde casa si unde sa ma uit sa vad daca sunt toate in regula?daca ma poate ajuta si pe mine cineva va rog...va multumesc
Cel mai recent răspuns: firucristina , utilizator 00:42, 2 August 2011
Buna dimineata,

Direct la Primaria Pantelimon si Secretarul va da informatiile cerute de D-voastra; acolo gasiti baza de date.
multumesc frumos.voi suna la ei si ii voi ruga sa imi dea detaliile.as mai avea o intrebare..care ar fi riscurile la o casa pe un teren concesionat?este posibil ca sa apara careva sa spuna ca el este proprietar pe teren si ca trebuie sa plecam de acolo?nu am informatii legat de terenurile concesionate,si nu stiu care sunt riscurile
Cu pasi marunti, verificati arhiva comunei, trebuie sa mergeti la fata locului, a terenului si sa va interesati de vecini. Prin telefon slabe sanse, edilii sunt ocupati cu procese la centru si alte activitati administrative.
multumesc frumos.voi suna la ei si ii voi ruga sa imi dea detaliile.as mai avea o intrebare..care ar fi riscurile la o casa pe un teren concesionat?este posibil ca sa apara careva sa spuna ca el este proprietar pe teren si ca trebuie sa plecam de acolo?nu am informatii legat de terenurile concesionate,si nu stiu care sunt riscurile

Riscuri nu sunt foarte multe, dar sunt.
1.Terenul, chiar daca este concesionat poate fi revendicat de alte persoane. Dar chiar daca era proprietate putea sa se intample asta.
2.Verificati in contract care este termenul la care se poate instraina concesiunea.
3.Dumneavoastra cumparati constructia, concesiunea o preluati de la Primarie daca se intrunesc conditiile.

Cel mai bine este sa verificati la Primarie, din cate stiu Pantelimonul are serv de urbanism si , cu siguranta serv de taxe si impozite locale.
multumesc frumos pt raspunsuri.cred ca mai degraba ramanem cu apartamentul,care stim sigur ca are toate actele in regula, decat sa ne trezim mai tarziu ca vine cineva sa revendice terenul...multumesc inca o data.

Alte discuții în legătură

Cumparare casa pe teren concesionat - la avocat? enverhoxha enverhoxha In legatura cu cumpararea unei case construite in orasul Pantelimon, pe teren concesionat, am auzit urmatoarea explicatie: Deoarece primaria nu a realizat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am concesionat la primaria comunei un teren din 2013 ... Tonybgd Tonybgd Buna ziua! Am concesionat de la primaria comunei un teren din 2013 și am construit o casa in care stau și as dori sa devin proprietar pe teren dar in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Marin Ene Aluna Marin Ene Aluna Doresc să cumpăr o construcție cu finalitate și recepție făcută de pe un teren concesionat de la primărie. Ni sa spus la notariat că ne trebuie o ... (vezi toată discuția)