Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa cumpar o casa pe teren concesionat.ce trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa cumpar o casa pe teren concesionat.ce trebuie verificat?

buna ziua.am si eu o intrebare(cred ca mai multe de fapt).parintii mei vor sa vanda apartamentul si sa cumpere o casa in comuna pantelimon,pe un teren concesionat.ce trebuie sa verific la acea casa si teren?ce acte trebuie sa aiba persoana care imi vinde casa si unde sa ma uit sa vad daca sunt toate in regula?daca ma poate ajuta si pe mine cineva va rog...va multumesc
Buna dimineata,

Direct la Primaria Pantelimon si Secretarul va da informatiile cerute de D-voastra; acolo gasiti baza de date.
multumesc frumos.voi suna la ei si ii voi ruga sa imi dea detaliile.as mai avea o intrebare..care ar fi riscurile la o casa pe un teren concesionat?este posibil ca sa apara careva sa spuna ca el este proprietar pe teren si ca trebuie sa plecam de acolo?nu am informatii legat de terenurile concesionate,si nu stiu care sunt riscurile
Cu pasi marunti, verificati arhiva comunei, trebuie sa mergeti la fata locului, a terenului si sa va interesati de vecini. Prin telefon slabe sanse, edilii sunt ocupati cu procese la centru si alte activitati administrative.
multumesc frumos.voi suna la ei si ii voi ruga sa imi dea detaliile.as mai avea o intrebare..care ar fi riscurile la o casa pe un teren concesionat?este posibil ca sa apara careva sa spuna ca el este proprietar pe teren si ca trebuie sa plecam de acolo?nu am informatii legat de terenurile concesionate,si nu stiu care sunt riscurile

Riscuri nu sunt foarte multe, dar sunt.
1.Terenul, chiar daca este concesionat poate fi revendicat de alte persoane. Dar chiar daca era proprietate putea sa se intample asta.
2.Verificati in contract care este termenul la care se poate instraina concesiunea.
3.Dumneavoastra cumparati constructia, concesiunea o preluati de la Primarie daca se intrunesc conditiile.

Cel mai bine este sa verificati la Primarie, din cate stiu Pantelimonul are serv de urbanism si , cu siguranta serv de taxe si impozite locale.
multumesc frumos pt raspunsuri.cred ca mai degraba ramanem cu apartamentul,care stim sigur ca are toate actele in regula, decat sa ne trezim mai tarziu ca vine cineva sa revendice terenul...multumesc inca o data.