Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa cumpar o casa pe teren concesionat.ce trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa cumpar o casa pe teren concesionat.ce trebuie verificat?

buna ziua.am si eu o intrebare(cred ca mai multe de fapt).parintii mei vor sa vanda apartamentul si sa cumpere o casa in comuna pantelimon,pe un teren concesionat.ce trebuie sa verific la acea casa si teren?ce acte trebuie sa aiba persoana care imi vinde casa si unde sa ma uit sa vad daca sunt toate in regula?daca ma poate ajuta si pe mine cineva va rog...va multumesc
Verificati proiectul de executie, in special fundatia. Faceti o evaluare tehnica prealabila.
buna ziua
referitor la casa construita pe teren concesionat care teren nu are cadastru si intabulare facuta primaria nefiind interesata sa faca acest lucru ca urmare neputandu-se face actul de vanzare cumparare la un notar public ci la modul o declaratie la notar ca preiei concesiunea fiind de acord sa platesti respectiva redeventa , pasul doi un avocat in urma unui certificat fiscal face actul de vanzare cumparare pasul 3 primaria iti face act de concesiune pe teren te trece in rol fiscal aici dande-se si banii vanzatorului este k? adica practic devin propietar in urma unui act de vanzare cumparare incheiat de un avocat cat de linistita pot sta in privinta legalitatii acestui contract.? nefiind incheiat de catre un notar public?