Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legislatie lumanari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legislatie lumanari

Buna ziua,
As dori sa imi deschid un laborator de lumanari(in special lumanari tip cult) si as dori sa stiu daca mai este necesara obtinere autorizatiei de la episcopie si daca m-ati putea ajuta si cu legislatia din domeniu in vigoare
Va multumesc
extras din Lege nr. 103/1992 - privind dreptul exclusiv al cultelor religioase pentru producerea obiectelor de cult

Art. 1. - Biserica Ortodoxa Romana si celelalte culte religioase au, in exclusivitate, dreptul de producere si valorificare a obiectelor si vesmintelor de cult, precum si de tiparire a cartilor de cult, a celor teologice sau cu continut bisericesc, necesare practicarii cultului.
Prin obiecte de cult, in sensul prezentei legi, se inteleg vasele liturgice, icoanele metalice sau litografiate, crucile, crucifixele, mobilierul bisericesc, cruciulitele si medalioanele cu imagini religioase specifice cultului, obiectele de colportaj religios si altele asemenea. Se asimileaza obiectelor de cult si calendarele religioase, precum si produsele necesare exercitarii activitatii de cult, cum ar fi tamaia si lumanarile, cu exceptia celor decorative si a celor pentru nunti si botezuri.