Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 20 DE ANI PEDEAPSA - fara a exista procedura ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

20 DE ANI PEDEAPSA - fara a exista procedura indeplinita ?

Cetateanul X,este arestat si condamnat la 20 de ani,pentru omor.
Acest lucru se intampla prin 1993 - 1994.
Este pus de anchetator,prin presiuni psihice si chiar lovituri fizice,sa recunoasca fapta. Nu se efectueaza expertiza psihiatrica. Nu se efectueaza reconstituire. La locul unde se afla X,in momentul cand a fost savarsita fapta,nu s-au gasit urme se sange al victimei. Picaturi de sange,al victimei,gasindu-se pe holul scarii,in blocul unde locuia X.
In urma unui proces,X,este condamnat la 20 de ani inchisoare.

Era obligatorie efectuarea expertizei psihiatrice a lui X ?
Chiar daca,X,a fost obligat sa recunoasca o fapta ce nu a savarsit-o, procurorul, avea obligatia sa dovedeasca,la modul concret,ca X,este autorul ? Cum trebuia sa faca acest lucru ?
Procurorul,pentru a ajunge la concluzia ca X,este autorul,s-a ghidat pe declaratii ale mamei si susorii victimei si ale unchilor victimei,din care reiesea ca X,avea un comportament violent.

Ce ar trebui facut acum,pentru a se vedea daca X,a fost,ori nu a fost autorul ?

Va multumesc.

In cazul infractiunilor de omor, in special omor deosebit de grav , este necesara efectuarea expertizei psihiatrice. Simpla recunoastere a faptei de catre potentialul faptuitor nu este suficeienta pentru stasbilirea vinovatiei si condamnarea sa. Organele de urmarire penala trebuiau sa adune dovezi suficiente , in contra celui urmarit , acestuia ramanandu-i posibilitatea combaterii acelor probe.Daca nu a avut contradovezi, aici este problema.Faptul ca a fost maltratat sa recunoasca ceva, pe langa ca este o purtare abuziva si o incalcare a drepturilor celui cercetat penal, a unor principii ale procesului penal, mai trebuie si demonstrat acest fapt. Inca daca faptele s-au petreecut in 1993, mi se pare tardiv a incerca acum sa se mai demonstreze ceva in acest sens.
Pentru a se sti daca x este sau nu autorul, cu adevarat, ar trebui sa apara ceva date noi, indicii care sa fie apte a conduce la concluzia ca alta persoana a comis omorul.
legally a scris:

In cazul infractiunilor de omor, in special omor deosebit de grav , este necesara efectuarea expertizei psihiatrice. Simpla recunoastere a faptei de catre potentialul faptuitor nu este suficeienta pentru stasbilirea vinovatiei si condamnarea sa. Organele de urmarire penala trebuiau sa adune dovezi suficiente , in contra celui urmarit , acestuia ramanandu-i posibilitatea combaterii acelor probe.Daca nu a avut contradovezi, aici este problema.Faptul ca a fost maltratat sa recunoasca ceva, pe langa ca este o purtare abuziva si o incalcare a drepturilor celui cercetat penal, a unor principii ale procesului penal, mai trebuie si demonstrat acest fapt. Inca daca faptele s-au petreecut in 1993, mi se pare tardiv a incerca acum sa se mai demonstreze ceva in acest sens.
Pentru a se sti daca x este sau nu autorul, cu adevarat, ar trebui sa apara ceva date noi, indicii care sa fie apte a conduce la concluzia ca alta persoana a comis omorul.
Dar,in cazul in care X,a executat pedeapsa,in baza unui rechizitoriu astfel intocmit (fara expertiza psihiatrica,fara reconstituire),poate solicita in prezent, tragerea la raspundere a procurorului,sau parchetului ce a facut cercetarea atunci ? Pentru condamnare abuziva,ceva de acest gen ? Avand in vedere si faptul ca exista recunoasterea sa,dar nu si proba procurorului ca X,ar fi autorul.
Multumesc.
In anii 93-94 nu existau avocati cu adevarat puternici dupa parerea mea decat in mod cu totul si cu totul exceptional.
Avocatul era considerat ca ceva la modul, ca un rau necesar integrat in sistem si conform traditiilor din regimul comunist era supus sistemului...
Avocatii se temeau sa se puna rau cu organul de urmarire penala intrucat acest lucrui ar fi putut avea repercusiuni si asupra sa.

Problema prezentata de dvs. priveste in primul rand o posibila cerere de revizuire.
Procurorul nu va raspunde.
Statul poate raspunde in conditiile in care cererea de revizuire va fi respinsa in conditii de natura de a trezi suspiciuni ale Curtii Europene...

Daca inculpatul a recunoscut, au existat declaratii de martori care l-au situat la locul faptei si s-au gasit picaturi de sange in blocul unde locuia acesta este greu de spus ca nu s-ar fi dovedit vinovatia.

Daca a recunoscut si a declarat detaliat cum a comis fapta dand detalii concrete vinovatia sa se poate considera ca a fost retinuta in mod corect de instanta.
In acea vreme se faceau si filmari in care inculpatul relata cu lux de amanunte cum a comis fapta.

In astfel de situatii trebuie analizat dosarul si trase concluzii concrete...
Nu sunt cazuri usoare...si analiza trebuie facuta la un mod deosebit de inteligent si impartial...

avocat Claudiu Lascoschi

Exista o procedura speciala de reparare a pagubei materiale sau a daunei morale în cazul condamnarii pe nedrept sau al privarii ori restrangerii de libertate in mod nelegal, prevazuta de art 504-507 C.pr.pen..
Da, dar aceasta procedura priveste ipoteza unei condamnari pe nedrept constata printr-o hotarare judecatoreasca penala de condamnare.
Sau a arestului preventiv...
La vremea aceea arestarea preventiva era o regula in cadrul procesului penal...

Politistii nu credeau ani mai tarziu ca exista avocati care pot face lucruri de care ei nu au auzit si care pareau imposibile conform practicilor de atunci...
Erau momente in care instantele nu mai erau nici ele chiar subordonate parchetelor...cum a fost in trecut...
Constiinta incepea sa se trezeasca si apareau momente de renastere a acesteia.Adica incepea ca prezumtia de nevinovatie sa fie in fasa...dupa ce a fost o vreme in moarte clinica...

avocat Claudiu Lascoschi