Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale_Acte obligatorii?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale_Acte obligatorii?

la o cesiune de parti sociale este necesara si intocmirea unui act aditional la actul constitutiv? in conditiile in care se face contract de cesiune, hotarare AGA si se depune si act constitutiv actualizat?

a facut cineva recent o cesiune? care mai sunt taxele la ONRC (aproximativ)
ce acte ar mai trebui depuse?

multumesc pentru orice ajutor
Acte necesare:

1. acte identitate asociati si cesionar

2. actul constitutiv al societatii la zi

3. certificatele de cazier fiscal pentru asociatii care intra in societate, in cazul in care transmiterea partilor sociale se efectueaza catre persoane din afara societatii
4. daca potrivit actelor de cesiune s-au obtinut castiguri de catre cedentul persoana fizica din vanzarea partilor sociale/actiunilor, castiguri determinate ca diferenta pozitiva intre pretul de vanzare si valoarea nominala/pretul de cumparare, se vor depune si documentele de plata a impozitului pe venit

5. cerere de inregistrare in Registrul Comertului

6. actului modificator al actului constitutiv - Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor/ Decizia Asociatului Unic/ Actul aditional la actul constitutiv

7. declaratii date pe proprie raspundere de catre asociatul unic/ noii asociati care prin cesiune au dobandit parti sociale

8. contractului de cesiune

Cu privire la taxe nu pot sa ma pronunt.

In speranta ca v-am fost de ajutor.
Mult succes!
Nu este nevoie de act aditional.

Ref. la cesiune, dupa cum s-a mai discutat pe forum, daca se face intre asociati se urmeaza vechea procedura, daca se urmareste intrarea unui asociat din afara socitatii cesiunea se face in 2 etape:
1. se publica AGA;
2. dp 30 de zile (termen in care orice persoana interesata poate sa faca opozitie, in special Administratia Financiara pentru neplata impozitelor) de la publicare se vine cu restul actelor (contract de cesiune, AC actualizat, fotocopie CI persoana imputernicita, declaratie de asociat si administrator, specimen de semnatura - daca este cazul).

Taxele ajung undeva la 750-850RON.
AnnaM a scris:

3. certificatele de cazier fiscal pentru asociatii care intra in societate, in cazul in care transmiterea partilor sociale se efectueaza catre persoane din afara societatii

Se obtine de catre ORC, exista spatiu special pe cererea tip.
multumesc mult pentru raspunsuri..

Acum insa am o nelamurire ca... intre timp am mai citit pe site-ul ONRC
in speta:
un SRL cu 3 asociati. Unul iese si intra un nou asociat din afara firmei.

Inteleg ca ma duc la ONRC cu actele (adica Hot AGA si taxe de publicare) si prima data se publica hotararea..si abia dupa 30 de zile ma duc cu contractul de cesiune, actul constitutiv actualizat etc.?

sau depun toate actele odata si ONRC-ul face procedura de publicare apoi inregistrare modificare si sunt chemat sa ridic noua inregistrare dupa un termen de X zile (adica dupa mai mult de 30 de zile)
NU, urmezi etapa cu etapa. Am uitat sa-ti spun ca la a 2-a etapa trebuie si fotocopie dp MO in care s-a publicat AGA.